Zmiany skórne u niemowląt

Skóra niemowlęcia ze względu na swoją niewykształconą barierę ochronną jest cienka i podatna na podrażnienia. W skutecznej walce z niepokojącymi zmianami ważne jest ich szybkie rozpoznanie. Jakie są najczęstsze zmiany skórne u niemowląt oraz jakie postacie przybierają?

Potówki i odparzenia skórne

Potówki to jedno z najczęściej występujących zmian skórnych na ciele dziecka w pierwszych miesiącach życia. Są to drobne krostki lub pęcherzyki o czerwonym i różowym kolorze. Zwykle pojawiają się na szyi, pupie, brzuchu, policzkach oraz udach jako wynik pocenia się oraz przegrzania organizmu.  Najczęściej przemywa się je wodą i delikatnie bez szorowania wyciera podczas kąpieli. Najlepiej miejsce, w których występują potówki pozostawić odsłonięte, wówczas powietrze dodatkowo wspomoże ich gojenie. Maluch narażony jest na ich występowanie przez cały rok, gdyż zbyt grube ubrania czy wysoka temperatura na zewnątrz lub w środku pomieszczania, to jedne z przyczyn ich powstania. Odparzenia występują w okolicy pupy, gdzie skóra dużo szybciej ulega podrażnieniom. Choć ich przyczyna nie zawsze leży w niewłaściwej pielęgnacji oraz higieny to zdecydowanie sprzyja im nieodpowiednie osuszanie skóry po kąpieli, rzadkie mycie pupy, pocenie się, przegrzanie, czy źle założona pieluszka. Odparzenia cechują czerwone, piekące plamy, na których niekiedy występują drobne krostki. Wystarczy odpowiednio przemywać zaczerwienione miejsca, a także stosować kremy, które złagodzą ból i podrażnienie naskórka.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry diagnozowana najczęściej u niemowląt, a może rozwinąć się już między trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka. Skłonność do jego wywołania leży wśród alergenów. Najczęściej występują one w pokarmie bądź otoczeniu, np. roztocza, kurz, pył, dym papierosowy, środki chemiczne, pyłki drzew i trawa, sierść. W efekcie dochodzi do wysypu zmian skórnych. Zaczerwieniona, sucha skóra, grudki, łuszczące krostki, pęcherzyki oraz uciążliwy świąd. Swoje objawy uwydatnia podczas aktywnej fazy, która trwa w okresie jesienno-zimowym. W walce z atopowym zapaleniem skóry pomoże odpowiednia pielęgnacja oparta na preparatach o naturalnych składnikach odżywczych oraz emolientach. Należy zadbać o prawidłową pielęgnację podczas kąpieli dziecka. Odpowiedni wybór produktu przyniesie ulgę oraz odżywi skórę na całym ciele. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie Stelatopia olejek do kąpieli przeznaczony do skóry skłonnej do występowania atopii. Koi uczucie świądu oraz niweluje wszelkie zaczerwienienia.

 

 

 

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...