Sztuczny jedwab – sztuczny tylko z nazwy

Po jednym z moich wpisów na temat wiskozy i jego polskiego producenta firmy VISTEX, spłynęło na konto mamy wiele pytań odnośnie tego produktu, dlatego poświęcę temu dwa wpisy dotyczące Waszych pytań i spostrzeżeń.

Drogie mamy pamiętajmy, że sztuczny jedwab (wiskoza) jest doskonałym zastępnikiem jedwabiu naturalnego. Sztuczny jedwab jest miękki i delikatny, bardzo trudno na pierwszy rzut oka odróżnić go od naturalnego. I tu służę odpowiedzią czym on tak naprawdę jest:

Sztuczny jedwab – co to jest i z czego się go produkuje?

W odróżnieniu od włókien naturalnych, sztuczny jedwab pozyskiwany jest nie z przędzy jedwabników a z celulozy drzewnej. Sztuczny jedwab jest dostępny w kilku rodzajach, a ich nazwy pochodzą od sposobu w jaki pozyskiwane jest włókno. Najbardziej popularny jest jedwab wiskozowy i to z niego najczęściej wytwarzane są apaszki, krawaty czy sukienki.

Sztuczny jedwab – pranie, prasowanie, informację ogólne

Sztuczny jedwab jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Tkaniny z niego wykonane możemy prać w pralce z użyciem standardowych detergentów do delikatnych tkanin przestrzegając instrukcji na metce. Pamiętajmy, że temperatura prania tkaniny podana przez producenta jest zawsze najwyższą temperaturą w jakiej można prać, bez obaw o uszkodzenie włókien. Dlatego też zawsze – pod warunkiem, że nie są bardzo zabrudzone – tkaniny można, a nawet należy, prać w temperaturach niższych. Sztuczny jedwab łatwo się prasuje, ponieważ nie wymaga wcześniejszego namaczania, ani nastawiania żelazka na najwyższe temperatury.

Jak odróżnić sztuczny jedwab od naturalnego?

Bardzo często zdarza się, że zarówno jedwab naturalny jak i sztuczny bywają określane słowem „silk”. Z uwagi na to, że trudno odróżnić jeden od drugiego, kupujemy sztuczny jedwab w cenie naturalnego, kierując się jedynie napisem na metce – 100% silk oraz wysoką ceną. Najlepsza metoda na odróżnienie jedwabiu sztucznego od naturalnego to próba ogniowa. W tym celu trzeba wyciągnąć delikatnie jedną nitkę z materiału i podpalić. Jeżeli będzie się żarzyć wydzielając zapach palonych włosów, oznacza to, że jest to tkanina naturalna. Jednak tego typu eksperyment może być trudny do przeprowadzenia w sklepie, dlatego lepiej wykorzystać bardziej bezpieczną metodę. Naturalny jedwab przy pocieraniu skrzypi jak śnieg w mroźny dzień, jego powierzchnia nie jest idealnie gładka, czasem zdarzają się na niej grudki wynikające ze sposobu produkcji.

Drogie mamy śmiało pytajcie, to nowy-stary produkt na naszym rynku, i z chęcią go wam przybliżę. Dla jeszcze bardziej ciekawskich mam link poniżej:

http://vistex.com.pl/wiskoza/

Pozdrawiam – mamanaetacie.

Meble szkolne – co to takiego?
Meble szkolne to niezbędny element wyposażenia każdej szkoły. Odpowiednio dobrane meble pozwalają na zapewnienie uczniom komfortu...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *