
Najczęstszą obawą w wyniku zauważenia na skórze dziecka niepokojących zmian, jest ryzyko rozwoju AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, nazywanego też w skrócie atopią. AZS lubi niestety nawracać w późniejszych latach okresu dojrzewania. Warto znać skutecznie sposoby, aby pomóc dziecku z objawami tej choroby.
Objawy
Atopowe zapalenie skóry składa się z dwóch faz – remisji oraz zaostrzeń. Prawdziwą bolączką rodziców oraz samego malucha jest aktywny okres choroby. Zaczerwieniona, sucha i łuszcząca skóra, swędzące miejsca oraz pęcherzyki ropne, to najczęstsze z objawów AZS. Wymienione objawy najczęściej występują na twarzy, rękach, fałdach skórnych, brzuchu oraz nogach. Przyczyn AZS jest wiele. Nawraca głównie w okresie jesienno-zimowym ze względu na panujące warunki pogodowe – suche, mroźne oraz wilgotne powietrze. Dodatkowo wysokie temperatury w domu wysuszają skórę. Wywołane może być alergenami z pokarmu oraz otoczenia. Kosmetyki, proszki do prania, środki chemiczne, dym papierosowy oraz gryzący i zbyt gruby materiał ubrań – to czynniki, które także wpływają na rozwój AZS.
Leczenie AZS
Aby zaradzić atopowemu zapaleniu skóry istotna jest właściwa pielęgnacja wrażliwej i alergicznej skóry. Na rynku dostępnych jest wiele dermokosmetyków oraz emolientów. W szczególności zwróćmy uwagę na Stelatopia balsam emolient do twarzy i ciała. Nawilża oraz regeneruje uszkodzony naskórek, a także łagodzi wszelkie dyskomforty spowodowane AZS. Można go stosować od pierwszych chwil życia, a jego bogaty w naturalne składniki odżywcze skład spowoduje, że skóra świetnie poradzi sobie z podrażnionymi miejscami. Pamiętaj, aby podczas zaostrzonej fazy AZS nie wycierać zbyt mocno danego miejsca na ciele. Konieczne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Unikaj syntetycznych materiałów ubrań. Jeśli maluch przebywa w domu dobrze, aby jego skóra miała możliwość oddychać. Powietrze będzie dodatkowym wspomagającym leczenie czynnikiem.