Szkodliwe promienie UV – czy wpływają na stan skóry dziecka?

Wiosną oraz latem chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu podczas rodzinnych spacerów,  czy wycieczek. Poświęcamy uwagę na zabawę i odpoczynek, zapominając, że nadmierna ekspozycja na słońce niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Zwróć uwagę na dzieci, gdzie ich naskórek jest delikatniejszy oraz wrażliwszy na działanie czynników zewnętrznych.

Bardziej narażeni są dzieci, czy dorośli? Nadmierna ekspozycja na słońcu

W chwili narodzin skóra dziecka jest cieńsza oraz wrażliwsza niż u dorosłych. Różni się pod względem anatomicznym i nie jest w pełni wykształcona. Cera niemowlęcia posiada niedobór melaniny, czyli substancji chroniącej przed promieniami UV. W przypadku, gdy naskórek dziecka nie będzie zabezpieczony, promienie mogą szybko przedostać się przez warstwy skóry, powodując wiele szkód. Od poparzeń słonecznych aż nawet do nowotworów w przyszłości, np. czerniaka. Warto nadmienić, że wszystkie skutki uboczne, jakie mogą pojawić się po długotrwałym przebywaniu na słońcu, wynikają z braku jakiejkolwiek ochrony.

Odpowiednia pielęgnacja

Przed każdym spacerem, nakładaj kremy oraz olejki chroniące skórę dziecka. Wybierz preparaty z filtrami SPF oraz PPD. W tym celu polecamy mleczko przeciwsłoneczne Mustela, które idealnie sprawdzi się do ochrony wrażliwej skóry dzieci i niemowląt. Pozwala zachować naturalne mechanizmy obronne i zapobiega uszkodzeniom naskórka. Zaleca się, aby unikać nadmiernej ekspozycji na słońce podczas bardzo upalnych dni. Niemowlęcia i dzieci poniżej 3. roku życia powinny ograniczać długotrwałe przebywanie na słońcu.

Oprócz kosmetyków i pielęgnacji zadbaj o ubiór w upalne dni. W okresie wiosennym wybieraj przewiewne materiały. W tym przypadku nieoceniona jest bawełna. Pamiętaj o nakryciu głowy w postaci czapki lub kapelusza, które zakryje oczy, głowę i kark.

 

 

 

 

 

 

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...