Kosmetyki dla niemowlęcia – jakie wybrać podczas zakupu?

W sklepach znajdziemy dużą ilość produktów, które przeznaczone zostały do pielęgnacji skóry niemowląt. Dlatego dla rodziców jest to niekiedy spore wyzwanie, szczególnie gdy nie znamy dobrze jeszcze naskórka naszej pociechy. Jakich preparatów szukać w sklepach i co wybrać?

Jak zadbać o skórę dziecka? Podstawowa pielęgnacja

Naskórek niemowlęcia jest niezwykle cienki oraz wrażliwa. Wszystko to za sprawą niedojrzałej bariery skórnej. Dlatego skóra dziecka potrzebuje czasu, aby móc przyzwyczaić się do otaczających warunków. Musimy zatem zwrócić szczególną uwagę na środki myjące, których używamy podczas codziennej pielęgnacji.

Skład wszystkim produktów, które używamy z myślą o dziecku, powinien być naturalny bez jakichkolwiek sztucznych i drażniących składników. Przez pierwsze tygodnie życia trzeba obserwować skórę i reagować w razie pojawiających się niepokojących zmian. Jak to rozpoznać? Naskórek staje się suchy, szorstki, jak i zaczerwieniony. Niekiedy obserwuje się pojawiające odparzenia (w okolicach pieluszkowych). Skórę warto oczyszczać delikatnie, bez szorowania. Gdy zauważyliśmy, że naskórek jest szorstki, nie obędzie się bez odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia ciała. Postaw zatem na naturalne produkty, najlepiej dermokosmetyki. Nie przynoszą one żadnych zmian alergicznych oraz drażniących.

Jakie produkty wybrać?

Warto mieć jedynie kilka preparatów do codziennej pielęgnacji skóry maluszka. Powinny one mieć działanie oczyszczające, dlatego kosmetyki do ciała, skóry głowy, twarzy i okolic pieluszkowych będą odpowiednie. Oczywiście nie musimy kupować każdego produktu do różnych części ciała. Producenci oferują nam praktyczne zastosowanie kosmetyków o szerokim działaniu. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w produkty myjące. Muszą one zapewnić ochronę warstwy lipidowej oraz nawilżyć skórę. Zapobiegają powstaniu suchych zmian i podrażnień, np. podczas zmiany pieluszki, czy w trakcie mycia. Podczas kąpieli możemy myć maluszka ciepłą wodą z dodatkiem naparu z rumianku, czy nagietka, które mają świetnie działanie łagodzące. Naskórek pociechy wymaga również produktów przed promieniami UV. To obowiązkowa pozycja przed zbliżającym się latem. Dużym ułatwieniem dla rodziców mogą być chusteczki dla niemowląt. Oczyszczają skórę twarzy, ciała i okolic pieluszki. Skutecznie usuwają zanieczyszczenia i pozostawiają cerę czystą i nawilżoną.

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...