Ssanie kciuka u dziecka – czy to powód do obaw?

Ssanie palca jest niezwykle częstym nawykiem u dzieci. Przyczyn ssania palca może być naprawdę wiele, najczęściej jednak pomaga mu to radzić sobie z trudnymi sytuacjami emocjonalnymi. Dziecko może powtarzać tą czynność, gdy jest znudzone, zmęczone, zdenerwowane, czy też odczuwa pewien dyskomfort. Nawyk ten przeważnie pojawia się w okresie niemowlęcym i to zupełnie normalne zachowanie. Pamiętajmy, że człowiek jest ssakiem i z odruchem ssania przychodzi już na świat – dzięki tej czynności wie, jak się zachować podczas karmienia piersią.

Ssanie kciuka – powód do zmartwień?

Wielu rodziców obawia się, kiedy dostrzeże, że ich dziecko ssie kciuk. Jednak, jak się okazuje – zupełnie niepotrzebnie. Przez pierwsze trzy lata ssanie przez dziecko kciuka nie wymaga z naszej strony drastycznych działań. Zazwyczaj nawyk ten sam zanika z czasem, dlatego nie jest zawsze konieczna nasza interwencja. Niepokoić może sytuacja, gdy dziecko ssie kciuk po ukończeniu 6 roku życia. Częste wkładanie palca do buzi może być przyczyną problemów emocjonalnych i wtedy najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli rodzic zaobserwuje, że czynność ta jest wykonywana niemal bez przerwy, może starać się pomóc maluchowi w pozbyciu się tego złego nawyku.

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Przypatrując się bacznie dziecku możemy zaobserwować, że nawyk ten wykonywany jest w pewnych sytuacjach. Dziecko pcha palca do ust, gdy ściera się z pewną sytuacją mało dla siebie komfortową. Należy więc ograniczyć bodźce, które prowokują go do takiego zachowania. Kiedy zaobserwujesz, że maluch wkłada palec do ust, postaraj zająć go czymś innym. Liczy się tu pomysłowość rodziców. Dobrze, gdyby wymyślili zabawę, która angażuje ręce do innej czynności.

Zamiast karcenia należy zastosować system nagradzania. Jeżeli dziecko wytrzyma dzień bez ssania palca, podarujmy mu prezent, który zachęci go do dalszego zmagania się z nawykiem ssania. Warto też rozważyć zniechęcenie dziecka do ssania kciuka przez posmarowanie go dostępnymi w aptece miksturami, tzw. Gorzki paluszek. Są one nietoksyczne i mają nieprzyjemny smak, co powinno zadziałać.

Jeżeli chcesz przeczytać bardziej szczegółowe porady odnośnie tego, jak oduczyć dziecko ssania kciuka, zapraszamy do poniższego wpisu na blog! https://www.mustela.pl/mustela-blog/ssanie-kciuka-czy-jest-sie-czym-martwic. Znana i szanowana marka Mustela pisze w nim o psychologicznym aspekcie takiego nawyku i podaje jeszcze więcej skutecznych rozwiązań, by poradzić sobie z nagminnym wkładaniem paluszków do buzi.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...