Ile pokarmu potrzebuje noworodek i jak często go karmić?

Pierwsze dni życia po urodzeniu dziecka, wiążą się nie tylko z ogromną radością dla świeżo upieczonych rodziców, ale mogą przynieść im również wiele trosk. Nowo narodzone dzieci wymagają szczególnej pieczy i nieustannej uwagi, a opiekujące się nimi mamy pragną zgłębić wiedzę związaną z pielęgnacją i żywieniem dziecka w początkowej fazie rozwoju. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, ile powinien zjeść noworodek?

Mleko matki czy ze sklepu? Które wybrać?

Przez cztery pierwsze tygodnie życia dziecko znajduje się w okresie noworodkowym. W tym czasie niezwykle ważne jest karmienie piersią, ponieważ naturalne mleko zawiera około 1000 białek, które są zbudowane z 20 aminokwasów. Dzięki temu dostarczysz dziecku wszystkich niezbędnych substancji, zapewniając mu tym samym prawidłowy wzrost i rozwój. Dodatkową zaletą spożywania mleka matki jest również pobudzenie systemu odpornościowego noworodka.

Czasem jednak zdarzy się, że kobieta nie może karmić piersią z przyczyn zdrowotnych, nie posiada pokarmu lub nie ma go w wystarczającej ilości. Wtedy z pomocą przychodzi mleko modyfikowane, które jest świetnym zamiennikiem. Pokarm z butelki to mleko krowie, które swoim składem przypomina mleko matki, ponieważ w wyniku obróbki technologicznej została w nim zmieniona liczba białek, a także zwiększona zawartość witamin.

Jak często karmić noworodka?

To, ile powinien zjeść noworodek i jak często, zależy od wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę, że mleko z butelki trawi się wolniej, a z każdym kolejnym dniem zapotrzebowanie maluszka na pokarm wzrasta. Dlatego też przyjmuje się, że noworodek powinien spożywać pokarm z piersi co 2 godziny, a jeżeli jest karmiony mlekiem z butelki, to wtedy co 3 godziny. Są to jednak tylko orientacyjne wartości, ponieważ każdy organizm jest inny i każde dziecko może mieć inny poziom zapotrzebowania. Najlepiej jednak karmić noworodka wtedy, gdy sobie tego zażyczy. Wówczas zmieni się zarówno liczba przyjętych przez niego porcji, jak i ich częstotliwość.

Ile powinien zjeść noworodek?

Wielkość porcji spożywanych przez noworodka ma tendencję wzrostową. W 1. dniu życia maluszek przyjmuje około 10 ml podczas jednego karmienia, a w każdym kolejnym, aż do 7. dnia powinien zjadać o 10 ml więcej. Natomiast 14. dnia jednorazowo przyjęta ilość pokarmu wynosi 90 ml. Szacuje się, że pod koniec okresu noworodkowego, dziecko przyjmuje nawet ponad 600 ml w ciągu doby. Warto raz jeszcze podkreślić, że ważne jest indywidualne podejście do tego, ile powinien zjeść noworodek.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Chusteczki dla niemowląt
Czym są chusteczki dla niemowląt? Chusteczki dla niemowląt to produkty, które służą do czyszczenia i pielęgnacji...
Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...