Praktycznie połowa dzieci przychodzi w Polsce na świat za sprawą cesarskiego cięcia. Dla wielu kobiet, które tego doświadczyły, problemem jest blizna, która pozostaje po tym zabiegu. Choć w dzisiejszych czasach jej wygląd jest dużo bardziej estetyczny niż kiedyś, nadal trzeba o nią odpowiednio zadbać, aby się prawidłowo wygoiła. Co można zrobić, by blizna po cesarskim cięciu ładnie się goiła i była jak najmniej widoczna? Zapraszamy do poniższego artykułu.
Wygląd blizny po cesarskim cięciu
Obecnie cesarskie cięcie wykonuje się poziomo, trochę poniżej spojenia łonowego. Dzięki temu blizna jest nisko i po założeniu bielizny jest praktycznie niewidoczna. Wielkość nacięcia jest zależna od wagi mamy oraz dziecka, a także jego ułożenia w momencie wykonywania zabiegu.
Podczas zabiegu cesarskiego cięcia, lekarz przecina wszystkie warstwy skóry i tkanki podskórnej, które następnie muszą mieć czas i możliwość by się prawidłowo zagoić. Szwy, którymi zszyto zewnętrzne skórę zdejmuje się już nawet po tygodniu od zabiegu. Rana może boleć i być tkliwa jeszcze wiele tygodni od nacięcia. Zdjęcie szwów trwa dosłownie moment i nie jest bolesne.
Blizna po cesarce na początku pa odcień czerwono-różowy, z czasem blednie, rozjaśnia się i staje się coraz mniej widoczna. Zwykle ma długość kilkunastu centymetrów, a szerokość około 2-3 milimetrów.
Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?
Aby blizna ładnie się zagoiła i nie wdała się niebezpieczna infekcja, należy:
- Zadbać o to, by rana była zawsze sucha. Jeśli opatrunek się zmoczy należy go natychmiast wymienić na suchy.
- Ranę po cesarskim cięciu należy wietrzyć, nawet jeszcze przed zdjęciem szwów. Jednak nie powinna być narażona na skrajne temperatury, ani na promienie słoneczne.
- Przemywać ranę wodą z mydłem, lepiej korzystać z prysznica niż z wanny i nie namaczać skóry zbyt długo.
- Nosić ubrania, które nie podrażniają rany po cesarskim cięciu, przewiewne, luźne, z naturalnych materiałów.
- Nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów, nie powinno się dźwigać dziecka. Dobrze jest korzystać z pozycji do karmienia, dzięki której dziecko nie będzie dociskało rany (np. karmienie w pozycji leżącej).
- Po zdjęciu szwów blizna po cesarskim cięciu może być delikatnie masowana ruchami okrężnymi, co zwiększy jej ukrwienie, pozwoli lepiej się zagoić a także zmniejszy ryzyko powstania bliznowców.
Preparaty na blizny po cesarskim cięciu
Aby rana się prawidłowo zagoiła i blizna była jak najmniej widoczna, warto zastosować dostępne preparaty dla kobiet, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia. W aptece można kupić maści, kremy, żele i specjalne plastry silikonowe. Preparaty można zacząć stosować zaraz po zdjęciu szwów, czyli około 7-8 dni od wykonania zabiegu. Przez pierwsze miesiące rana po cesarskim cięciu jest najbardziej podatna na działanie preparatów bo w jej obrębie zachodzą w tym czasie najsilniejsze procesy przebudowy, w których biorą udział włókna elastyczne i kolagenowe. Całkowite gojenie może trwać nawet rok, dlatego warto stosować te preparaty przez cały ten okres.