Sapka u noworodka – co to jest?

Sapka u noworodka czy niemowlaka jest bardzo często mylona z katarem. Jeżeli nos nie jest zatkany i nic z niego nie cieknie, a mimo to Twoje dziecko ciężej oddycha, to najprawdopodobniej jest to sapka. Przeczytaj, co to jest sapka u noworodka, jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób pomóc dziecku, by ułatwić mu oddychanie!

Jakie są objawy sapki niemowlęcej?

Sapka u noworodka to nic innego jak „utrudnione oddychanie”, w nosku coś furczy i bulgocze. Dzieje się tak, kiedy nosek dziecka jest niedrożny, błona śluzowa opuchnięta albo zalegają w niej łzy, resztki ulanego pokarmu czy śluz. Powodem sapki może być infekcja, alergia pokarmowa oraz nieprawidłowe warunki, w jakich przebywa dziecko. Sapka może pojawić się kiedy w pokoju jest za ciepło i za sucho, lub gdy dziecko nie jest wywożone na spacery.

Sapka jest wyjątkowo uciążliwa, ponieważ noworodki i małe dzieci oddychają niemal wyłącznie przez nos. Jego niedrożność utrudnia sen czy karmienie dziecka. Starsze niemowlę, gdy ma zatkany nos, będzie oddychało ustami, co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia dróg oddechowych.

Jak zaradzić sapce niemowlęcej?

By zwalczyć sapkę u noworodka, należy oczyścić nos, wpuszczając do każdej dziurki kropelkę soli fizjologicznej, która rozpuści zalegającą wydzielinę. Potem należy usunąć ją aspiratorem lub rogiem chusteczki higienicznej. Należy też nawilżać powietrze w pokoju i jak najczęściej zabierać malucha na spacer. Jeśli sapka nie ustępuje, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Jeżeli chcesz przeczytać bardziej szczegółowe porady, odnośnie zwalczania sapki niemowlęcej – zapraszam do kliknięcia w poniższy link:

https://www.mustela.pl/mustela-blog/sapka-u-noworodkow-przyczyny-i-profilaktyka 

Skąd się bierze sapka u niemowlaka?

Sapka  może się pojawić u całkowicie zdrowego dziecka. Powietrze wydychane przez wąskie przewody nosa może przechodzić nie do końca cicho i laminarnie. U zdrowego dziecka nie słychać oddechu, a jedynie widać unoszącą się klatkę piersiową. Jeśli słyszymy głośne oddychanie u niemowlaka – jest to właśnie sapka. Nie musi być ona związana z obrzękiem, ale często tak się dzieje. Sapka może być wynikiem zbyt suchego powietrza, wad anatomicznych lub obrzęku wywołanego infekcją. Objawy sapki mogą być mylone z innymi powodami zwężenia drożności nosa, np. obrzęk zapalny, wady anatomiczne. Dlatego w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem

Więcej informacji na temat tego, skąd bierze się sapka u niemowlaka, znajdziesz na stronie: https://www.mustela.pl.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...