Skoki rozwojowe u dziecka – czym są i jak je przetrwać?

Jeżeli nagle Twoje dziecko stało się niespokojne, rozdrażnione i płaczliwe, a w dodatku gorzej sypia, być może przed Tobą wyzwanie, jakim są skoki rozwojowe. Maluszek będzie teraz potrzebował dużo zrozumienia. Jak przetrwać skoki rozwojowe u dziecka?

Czym są skoki rozwojowe i kiedy się ich spodziewać?

Każdy skok rozwojowy sprawia, że dziecko odczuwa, widzi oraz rozumie więcej niż dotychczas. Najprościej mówiąc, intensywnie rozwijający się mózg dziecka otwiera się na więcej. Intensywne zmiany w kwestii fizycznej i psychicznej są początkowo trudne dla maluszka –nagle odkrywa zupełnie nowe zdolności i nie jest w stanie jeszcze poradzić sobie z większą aktywnością mózgu. Właśnie stąd chwilowe zmiany w zachowaniu.

Natężenie zmian w zachowaniu dzieci jest oczywiście różne – niektóre maluchy przechodzą ten okres bezobjawowo. Jednak inne dzieci mogą wywrócić życie rodziny do góry nogami.

W pierwszym roku życia dziecka można wyróżnić aż siedem rodzajów skoków rozwojowych. W kolejnych latach życia jest ich już znacznie mniej. Czas występowania skoków jest podawany w dużym przybliżeniu. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie.

Jak objawiają się skoki rozwojowe u dziecka?

Przeważnie skoki rozwojowe objawiają się podobnie. Można zwykle zaobserwować kilkudniową lub nawet kilkunastodniową zmianę zachowania dziecka. Im dziecko jest starsze, tym okres przedskokowej zmiany zachowania może być dłuższy.

Najczęściej przed skokiem rozwojowym maluch staje się niespokojny, marudny i rozdrażniony. Może częściej płakać, nie może zasnąć, budzi się w nocy, nie ma apetytu i bardziej niż zwykle domaga się bliskości i uwagi. Dziecko chwilowo „zapomina” tego, czego do tej pory się nauczyło.

Zmiany w zachowaniu dziecka związane są z nowymi bodźcami, z którymi mierzy się jego mózg. Nagle pojawia się więcej informacji do przetworzenia, przez co dziecko może czuć się nieswojo i niepewnie. Przyzwyczajenie się do nowej sytuacji wymaga czasu. Wtedy pojawia się niepokój i rozdrażnienie. Po okresie zmiany zachowania dziecka rodzice nagle zauważają, że nabyło ono nowe umiejętności.

Jak poradzić sobie ze skokami rozwojowymi?

Skoki rozwojowe to nic nadzwyczajnego, świadczą one o prawidłowym rozwoju mózgu i układu nerwowego. Nie należy się więc tego obawiać. Ten okres może być bardzo trudny dla maluszka, dlatego należy okazać mu zrozumienie i cierpliwość. Dziecko potrzebuje czasu, zrozumienia i bliskości. Nie wolno na jego zachowanie reagować stresem, próbą odwrócenia uwagi, a tym bardziej – brakiem cierpliwości! Najtrudniejszy okres w końcu minie, a maluch będzie bogatszy o nowe umiejętności.

 

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...