Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?

Pierwszy rok życia dziecka to moment najbardziej dynamicznego rozwoju. Maluszek 4-krotnie zwiększa masę ciała, a o ponad połowę długość. Również w tym okresie z bezbronnej i zależnej od mamy istotki, wyrasta szkrab, który coraz bardziej samodzielnie buszuje po mieszkaniu. Przez pierwsze 2 lata życia dziecka zaobserwujesz niezwykły postęp w jego rozwoju.

Siadanie, raczkowanie, nauka chodzenia

Mimo, iż rozwój ruchowy dzieci przebiega indywidualnie, w wielu przypadkach odbywa się zgodnie on z  pewnym schematem. Schemat ten określa przeciętny wiek, w którym maluszek osiąga kolejny etap  w swoim rozwoju. To, kiedy dziecko siada czy zaczyna raczkować jest indywidualną sprawą, zależną od wielu czynników. Ważne są tu predyspozycje dziedziczone po rodzicach i warunki, w których rozwija się Twoja pociecha.

Smoczek dla noworodka – sprawdź co warto wiedzieć!

Rozwój umiejętności ruchowych u dziecka

  • niemowlę w 2.—3. miesiącu życia, leżąc na brzuszku, zaczyna unosić główkę i stara się utrzymywać ją prosto;
  • w pierwszym półroczu, miedzy 5. a 6. miesiącem  życia zauważysz siadanie dziecka i pierwsze próby raczkowania;
  • po 9. miesiącu życia przyjmuje pionową pozycję i przy Twojej pomocy podejmuje próby stawania;
  • przed ukończeniem  1. roku życia może już samodzielnie stawiać pierwsze kroki.

Zanim zaczniesz się martwić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, porozmawiaj o swoich wątpliwościach z lekarzem. Regularnie zgłaszaj się na planowane w ciągu pierwszych 24 miesięcy  życia dziecka profilaktyczne wizyty lekarskie. Podczas nich pediatra oceni rozwój Twojego maluszka. Czuwanie nad  rozwojem  dziecka w pierwszych 2. latach jego życia pozwala na wykrycie zaburzeń, a co za tym idzie, szybkie rozpoczęcie leczenia, zwiększającego szanse na powodzenie.

 Siadanie dziecka

Siadanie – ten etap dziecko osiąga między 4. a 7. miesiącem życia. Jeśli przed ukończeniem pierwszego półrocza nie siada samodzielnie – nie martw się. Niektórym dzieciom nauka siadania przychodzi łatwiej, innym nieco trudniej. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i siły mięśniowej maluszka, która pozwala utrzymać proste plecy. Sygnałem, który świadczy o gotowości dziecka do siadania jest utrzymywanie podniesionej główki, opieranie się na łokciach i podciąganie nóżek pod brzuszek.

Przy pierwszych próbach dziecko będzie potrzebowało podparcia. Zapewnij mu stabilny przedmiot, np. fotelik. Uważaj, aby nie podpierało się zabawkami, ponieważ może to doprowadzić do urazu. Dopiero po ukończeniu 9. miesiąca życia maluszek zaczyna siadać bez wsparcia. Specjaliści zalecają, aby nie zmuszać dziecka do siadania, gdy nie jest na to gotowe. Prawidłowo rozwijający się maluch zacznie siadać w odpowiednim dla niego momencie.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...