Sapka u noworodków – jakie są jej przyczyny?

Sapka to problemy z oddychaniem, które pojawiają się przede wszystkim u noworodków i niemowlaków. Tak zwany ciężki oddech jest wywołany obrzękiem błony śluzowej w dziecięcym nosku. Niedrożność nosa sprawia, że maluch nie może wtedy spokojnie spać, traci apetyt oraz niepokojąco sapie, wydając przy tym świszczące dźwięki. Zjawisko to bardzo często jest źródłem dużego niepokoju u rodziców. Poznaj więc najpopularniejsze przyczyny, z których może wynikać sapka.

Sapka – efekt nieprawidłowej pielęgnacji nosa

Na początku swojego życia dziecko oddycha głównie przez nos. Dlatego obowiązkiem rodziców jest regularne oczyszczanie i nawilżanie noska malucha. Nie można doprowadzić do tego, aby zalegały w nim resztki ulanego pokarmu, dziecięce łzy, śluz, czy inne wydzieliny. Jednak nie wolno czynić tego zbyt intensywnie ani za pomocą niewłaściwych przyrządów, ponieważ taka nadgorliwość również może doprowadzić do obrzęku śluzówki.

Sapka u dziecka – skutek niesprzyjających warunków

Bezpośredni wpływ na komfort oddychania mają również czynniki środowiskowe takie jak temperatura i wilgotność. Dbałość o te parametry w pokoju dziecka powinna być priorytetem. I to bez względu na jego wiek. Zawsze należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, a nawet korzystać z profesjonalnych oczyszczaczy powietrza.  Dziecku szkodzi także brak spacerów, dlatego każdego dnia należy zabrać je przynajmniej na krótką wycieczkę.

Sapka u noworodków – oznaka infekcji

Niekiedy sapka u noworodków wywołana jest wrodzonymi wadami układu oddechowego i związanym z tym stanem nieprawidłowym przepływem powietrza. Charakterystyczne sapanie u noworodka może być również oznaką rozwijającej się infekcji. Najczęściej problemy ze swobodnym oddychaniem występują wtedy w parze z katarem lub innymi objawami typowymi dla przeziębienia.

Sapka – objaw alergii pokarmowej

Jednak sapka wiąże się nie tylko z problemami układu oddechowego. Jeśli u dziecka występuje świszczący oddech, należy obserwować całe jego ciało. Niekiedy będzie można zaobserwować tam zmiany skórne takie jak wysypki, czy krostki. Objaw ten może świadczyć o wystąpieniu alergii pokarmowej. W tym kontekście mogą występować także problemy ze strony układu pokarmowego.

Jak zwalczyć sapkę u małego dziecka?

Objawy sapki u noworodków można zniwelować na kilka sprawdzonych sposobów. Należy rozpocząć od systematycznego oczyszczania noska dziecka. Świetną metodą jest również poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa maluch. Można tego dokonać poprzez regularne wietrzenie pokoju oraz utrzymywanie w nim optymalnej temperatury. W zimie egzamin zdają wilgotne ręczniki rozłożone na kaloryferach. Ponadto można podawać dziecku krople do nosa, a jeśli mimo to sapka nie mija, trzeba udać się do lekarza.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...