
Rozstępy są charakterystycznymi zmianami, które pojawiają się w strukturze skóry – zwłaszcza na udach, pośladkach, biodrach, piersiach, czy brzuchu. Powstają wtedy, gdy osłabiona skóra rozciągnie się poza granice swojej elastyczności. Na tę przypadłość najbardziej narażone są kobiety w ciąży lub w okresie menopauzy, kulturyści, osoby otyłe, czy też młodzież w okresie intensywnego wzrostu.
Preparaty na rozstępy – jak wybrać najlepszy?
Prowadzisz walkę z rozstępami? Dzięki profesjonalnym kosmetykom możesz ją wygrać. Wystarczy, że sięgniesz po preparaty, których skuteczność została już sprawdzona przez wiele osób. Różnorodność jest ogromna, dlatego bez problemu wybierzesz specyfik dopasowany do swoich upodobań. Możesz postawić na:
- krem zapobiegający rozstępom,
- krem na rozstępy w ciąży,
- olejek przeciw rozstępom,
- nawilżający balsam do ciała,
- serum na rozstępy,
- żel korygujący niedoskonałości skóry.
Domowe sposoby na rozstęp – poznaj je
Jest wiele prostych sposobów na rozstępy, które można sprawdzić w praktyce, dzięki wykorzystaniu produktów spożywczych, które każdy z nas ma w swoim domu. Jednym z nich są na przykład białka jajek. Należy energicznie je roztrzepać, nałożyć na miejsce, gdzie pojawiły się rozstępy, odczekać do ich zaschnięcia i na koniec zmyć zimną wodą.
Zbawienne działanie ma również delikatne wmasowanie w ciało oliwy z oliwek. Regularny masaż skóry ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Również okłady z aloesu pozwalają intensywnie nawilżyć osłabioną skórę i złagodzić powstałe zmiany.
Rozstępy można zwalczać również w trakcie mycia się. Pod prysznicem zalecane jest kierowanie w stronę rozstępów raz ciepłego, a raz zimnego strumienia wody. Z kolei podczas kąpieli w wannie warto dodać do wody kilka kropli olejku cytrynowego oraz szklankę najzwyklejszej soli kuchennej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się również przygotowanie peelingu – żel do kąpieli wystarczy połączyć z fusami z kawy, a następnie wmasować w skórę i spłukać.
Jakie zabiegi mogą pomóc usunąć rozstępy?
Jeśli zmiany skórne są zaawansowane, koniecznością staje się wykonanie zabiegu przeciwko rozstępom. Profesjonalne działania w tym zakresie, jakie oferuje obecnie medycyna estetyczna, to przede wszystkim:
- laserowe usuwanie rozstępów,
- mezoterapia mikroigłowa,
- karboksyterapia,
- peeling chemiczny,
- światłoterapia,
- chirurgiczne wycinanie rozstępów.
Rozstępy – czy można im zapobiec?
Warto jednak wiedzieć, że w przypadku powstawania rozstępów bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Przeciwdziałanie, którego głównym celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia nieestetycznych, wrzecionowatych pasm, powinno obejmować takie działania jak: stosowanie zdrowej diety, kontrolowanie swojej wagi, czy nawadnianie organizmu. Bardzo ważna jest również regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia pielęgnacja, której niezwykle istotnym elementem powinno być nawilżanie skóry na całym ciele.
Polecamy: pogotowie-pielegniarskie.pl