Linea negra – co to jest ciemna kreska na brzuchu ciążowym?

Nikt nie ma wątpliwości co kobiecie ciało w ciąży przechodzi przez szereg zmian. Niekiedy są to zmiany, które powracają do normy niedługo po urodzeniu dziecka, a czasami są to takie, które będą towarzyszyć do końca życia. Jedną ze zmian na ciele, które zazwyczaj pojawiają się dość nieoczekiwanie jest ciemna kreska na brzuchu w ciąży. Czy wiesz skąd się bierze i co oznacza? Już śpieszę z wyjaśnieniem!

Ciemna kreska na brzuchu w ciąży – co to jest?

Na wstępie powiem, że nie masz się czego obawiać, ponieważ to całkowicie normalny objaw. Ciemna kreska na ciążowym brzuchu, określana również jako linea negra lub linea nigra to rodzaj fizjologicznej zmiany pigmentacyjnej. Jest to przebarwienie, które często pojawia się u kobiet podczas ciąży. Pojawienie się kreski bywa często zaskoczeniem dla samej ciężarnej, jednak nie powinno się to wiązać z jej niepokojem.

Linea negra wygląda jak prosta, ciemna smuga namalowana wzdłuż brzucha – zwykle pojawia się od pępka wzdłuż dołu brzucha, aż do spojenia łonowego. Jej pojawienie się jest następstwem zwiększonej ilości progesteronu, który wywołują produkcję melaniny w organizmie – ten sam hormon sprawia również, że w czasie ciąży ciemnieją brodawki.

Polecam również wpis na blog u Musteli, dotyczący ciemieniuchy u niemowląt – kliknij!

Kiedy linea negra zniknie?

Wiele kobiet uważa, że ta ciemna kreska wygląda nieestetycznie, dlatego nie mogą się doczekać, kiedy tylko zniknie z ich brzucha. W opozycji do nich są kobiety, dla których kreska to pamiątka z najpiękniejszego momentu ich życia, dlatego chętnie prezentują ją innym podczas ciążowych fotografii. Ciemna linia na brzuchu znika zwykle po kilku lub kilkunastu tygodniach od porodu, gdy gospodarka hormonalna wraca do stanu sprzed ciąży. Zdarza się, że zbiega się to w czasie z zakończeniem połogu. Niekiedy jednak kreska blednie dopiero po kilkunastu miesiącach od porodu.

Jak dbać o kreskę na ciążowym brzuchu?

Linea negra nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Jeżeli pojawi się na Twoim brzuchu, nie musisz jej traktować w inny sposób niż reszty brzucha. Możesz nadal stosować te same kosmetyki oraz kontynuować masaże. Po porodzie również smaruj cały brzuch kosmetykami, które odpowiadają Twoim aktualnym potrzebom – nawilżającymi, natłuszczającymi lub ujędrniającymi.

Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze więcej informacji dotyczących ciemnej linii na brzuchu, polecam poniższy artykuł:

https://www.mustela.pl/mustela-blog/linea-negra-ciemny-pasek-na-brzuchu

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...