Rozstępy w ciąży – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Martwią cię pojawiające się wciąż nowe rozstępy, a może chcesz zapobiec temu zjawisku? Dowiedz się, co można zrobić, aby zaradzić rozstępom!

Rozstępy w ciąży – jak się z nimi uporać?

Problem ten dotyczy znacznej części kobiet będących w ciąży. Rozstępy powstają na skutek zbyt dużego rozciągania się skóry oraz zerwania sieci włókien elastylowych i kolagenowych.

Jak im więc zaradzić? Wypróbuj preparaty zapobiegające, czy minimalizujące wystąpienie rozstępów do wyboru masz: kremy, balsamy, olejki oraz masło na rozstępy.

Rozstępom nie da się zapobiec w 100%

Niestety rozstępom nie da się zapobiec w sposób, który pozwoliłby na ich całkowite niepojawienie się. Warto jednak zminimalizować to ryzyko poprzez:

 • Odpowiednią dietę – niedobory żywieniowe mogą wpływać na pojawienie się rozstępów, dlatego zadbaj, aby twoja dieta była zbilansowana. Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią ilość białka zawartego np. w rybach, jajkach, produktach mlecznych, czy strączkowych.
 • Zadbaj o właściwą suplementację witaminy D, konsultując to wcześniej z lekarzem.
 • Kwasy tłuszczowe omega – 3, ich spożywanie np. w rybach morskich takich jak: tuńczyk, czy łosoś zmniejsza prawdopodobieństwo powstania rozstępów.
 • Pij odpowiednią ilość płynów i unikaj odwodnienia.
 • Odpowiednie kosmetyki – najlepiej stosować te do rozstępów, przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży.
 • Zadbaj o aktywność fizyczną – wcześniej skonsultuj to jednak z lekarzem, czy nie ma żadnych przeciwwskazań.
 • Masaż – używając oliwki, czy kremu możesz delikatnymi, kulistymi ruchami wmasować preparat, najlepiej po kąpieli. Pamiętaj, że masaż brzucha nie może być intensywny, należy również skonsultować to z lekarzem szczególnie, gdy jest to ciąża zagrożona.

Jeżeli pojawiają się rozstępy, możesz skorzystać ze specjalnych zabiegów, tylko i wyłącznie po zakończeniu ciąży oraz okresu karmienia.

Rozstępy mogą pojawić się nie tylko u kobiet w ciąży!

Nie tylko kobiety w ciąży narażone są na pojawienie się rozstępów. Problem ten spotyka także:

 • Osoby, które przybrały na wadze lub szybko straciły kilogramy.
 • Młodzież, która dojrzewa i szybko rośnie.
 • Osoby uprawiające sport, ćwiczące zawodowo, mające intensywne treningi.
 • Kobiety w czasie menopauzy.

Nie czekaj na pojawienie się rozstępów, kup preparat na rozstępy, zanim się pojawią!

Jeżeli obawiasz się rozstępów, warto kupić odpowiednio wcześniej balsam przeciw rozstępom w ciąży. Zadbaj od pierwszych tygodni ciąży o swoją skórę. Ważne, aby preparaty zawierały naturalne i bezpieczne składniki, zarówno dla matki, jak i dziecka.

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...