Pielęgnacja niemowlaka – co trzeba wiedzieć?

Zostałaś mamą maluszka, naturalne jest więc to, że chcesz, aby jego pielęgnacja była jak najlepsza! Zobacz cenne rady, które mogą być przydatne podczas codziennej opieki.

Pielęgnacja niemowlaka – na czym trzeba szczególnie się skupić?

W pierwszej kolejności powinnaś zwrócić uwagę na wszystkie preparaty, jakie stosujesz u swojego dziecka. Zwróć uwagę na skład, w którym powinny dominować naturalne składniki, nie może być w nim sztucznych środków zapachowych, które podrażnią skórę.

O czym warto pamiętać?

 • Odpowiednia liczba kąpieli – jest bardzo ważna, aby nie zmywać naturalnej bariery ochronnej dziecka, wystarczy kąpać je 2-3 razy w tygodniu. Codziennie możesz przemywać mu twarz, miejsca zgięć, oczy i okolicę pieluszkową. Skórę niemowlaka należy polewać wodą, ale nie pocierać jej. Temperatura wody najlepiej, aby była w okolicach 36 stopni, a sama kąpiel powinna trwać około 5 minut. Pamiętaj także o odpowiedniej ilości środków nawilżających skórę maluszka po kąpieli.
 • Pielęgnacja uszów – tylko i wyłącznie przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów (specjalistycznych płynów), nie wolno używać do tego patyczków! Może grozić to nawet uszkodzeniem słuchu.
 • Przemywaj oczy raz dziennie – wacikiem zwilżonym w ciepłej wodzie lub nasączonym sterylnym roztworem soli fizjologicznej, od kącika oka do nosa, na każde oko użyj nowego wacika.
 • Pępek noworodka – przemywaj go przegotowaną wodą z mydłem, kilka razy dziennie.
 • Do ósmego tygodnia życia nie obcinaj niemowlęciu paznokci – po tym czasie paznokcie u rąk obcinaj na okrągło, a u nóg na prosto.
 • Dbaj o właściwą higienę okolicy pieluszkowej – najlepiej przy każdorazowej zmianie pieluszki przemywać okolicę intymne wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie lub wilgotną chusteczką dla niemowlaków, w kierunku od przodu ku tyłowi, nigdy na odwrót.

Jak przewinąć niemowlaka?

 1. Przygotuj wszystkie potrzebne ci przedmiot, tak abyś miała je pod ręką.
 2. Rozbierz niemowlę, rozepnij pieluchę, zbierając wszystkie nieczystości do środka, następnie zamknij ją, później wyrzuć.
 3. Odpowiednimi chusteczkami nawilżającymi oczyść skórę krocza, pachwin i pośladków.
 4. Podłóż pod pośladki niemowlęcia czystą pieluchę.
 5. Posmaruj okolice pachwin i krocza specjalną maścią lub kremem na odparzenia. Możesz również kupić krem do przewijania niemowląt.
 6. Zapnij pieluchę.

Twój maluszek jest najważniejszy!

Zadbaj także, o wytworzenie waszych schematycznych rytuałów pielęgnacyjnych, dzięki którym łatwiej będzie ci dbać o pielęgnację twojego dziecka.

 

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...