Pajac, body czy śpiochy dla niemowlaka?

Zastanawiasz się, co będzie najbardziej odpowiednie dla twojego dziecka – pajacyki dla niemowląt, body, a może śpiochy? Nie jesteś pewna, czy prawidłowo ubierasz niemowlę do snu? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi, które rozwieją twoje wątpliwości.

Ubrania dla niemowlaka – pajac, body czy śpiochy?

Co wybrać pajac, body, czy śpiochy?

  • Pajacyki dla niemowląt – jest to ubranie jednoczęściowe zakrywające całe ciało maluszka. Mają zazwyczaj system zatrzasków, który sprawdza się podczas przewijania niemowlęcia i ułatwia jego zakładanie oraz ściąganie. Zatrzaski mogą być na środku pajaca, na boku, czy z tyłu ubrania.
  • Body – są bardzo praktyczne przy przewijaniu, mają wiele rozwiązań dotyczących zatrzasków, można ubierać je na wiele sposobów, dostępne są body zapinane na ramieniu, kopertowo, pod szyją, czy z bocznymi zakładkami.
  • Śpiochy – jest to ubranie jednoczęściowe, którego cechą są charakterystyczne zapięcia na ramionach.

Pamiętaj o zasadzie ubierania niemowlęciu jednej warstwy więcej, niż ty masz na sobie. Bardzo ważne jest, aby go nie przegrzać, ani nie wyziębić.

W co ubierać niemowlę do snu?

Bardzo ważne jest, aby ubrać niemowlę adekwatnie do temperatury w pomieszczeniu. Najlepiej, by dziecko spało w temperaturze około 18° do 22°. Ważny jest też materiał ubranka dla niemowlęcia – nigdy nie kupuj sztucznych materiałów. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z bawełny, możesz wybrać także elementy garderoby wykonane z wełny, kaszmiru, czy lnu.

O czym należy pamiętać, szykując niemowlę do snu?

Najlepszym rozwiązaniem jest staranne okrycie go. Idealnie nadaje się do tego śpiworek. Lepiej nie przykrywać niemowlęcia pościelą lub kołderką, ponieważ może wiązać się to z zakryciem jego dróg oddechowych. Nie zakładaj niemowlęciu czapeczki jeżeli temperatura przekracza 18° w pokoju, zasada ta nie dotyczy wcześniaków.

Jak powinien wyglądać prawidłowy sen?

Nie należy zmuszać niemowlęcia do regulowania trybu snu. Najlepiej jednak zadbać, aby codzienne czynności miały swoją stałą godzinę m.in. takie jak obiad, kąpiel, czy spacer. Pamiętaj, aby przygasić światło, nie podawać większej ilości pokarmu przed snem. Noworodek może spać nawet do 20 godzin na dobę, a niemowlę około 12-15 godzin.

Sen jest bardzo ważny, należy zapewnić dziecku jak najlepsze jego warunki

W pierwszych miesiącach życia maluszek dużo czasu spędza, śpiąc zapewnijmy mu do tego komfortowe warunki. Niezwykle ważny w tym zakresie jest dobór odpowiedniego rozmiaru ubranek, w których twoja pociecha będzie czuła się jak najbardziej komfortowo.