Jak dobrze przygotować swoje dziecko do żłobka?

Jeżeli martwisz się o swoją pociechę i chcesz, aby szybko zaadoptowała się w żłobku, przeczytaj koniecznie ten wpis!

Decyzja o zapisaniu dziecka do żłobka jest dla wielu rodziców bardzo trudna. Jednak często nie mają oni innego wyjścia. Pierwsze dni w nowym miejscu mogą być dużym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, zaangażowaniu i dużej dawce optymizmu, dacie sobie z tym radę!

Adaptacja dziecka w żłobku – od czego zacząć?

Pozostawienie dziecka w żłobku pod razu na pełny wymiar godzin mogłoby być bolesne tak samo dla dziecka, jak i dla rodzica. Dlatego w większości placówek zachęca się ludzi do przyprowadzania swoich pociech na tzw. wizyty adaptacyjne.

Okres adaptacyjny nie jest wszędzie taki sam i jego czas trwania zależy w szczególności od samego dziecka. Polega on na przebywaniu malucha w żłobku bez obecności rodzica w towarzystwie opiekunów i innych dzieci. Początkowo wizyty są krótkie i stopniowo się wydłużają. To bardzo ważne, aby skorzystać z możliwości odbycia okresu adaptacyjnego. Dzięki temu z dnia na dzień nie zmieniasz maluchowi zupełnie jego codziennych nawyków. Ważne jest również rozwijanie samodzielności u dziecka od razu, kiedy jest to już możliwie. Przeczytaj jak to zrobić klikając link: https://www.mustela.pl/mustela-blog/jak-rozwijac-samodzielnosc-dzieci.

Adaptacja dziecka w żłobku – co musisz zrobić?

Ważne jest, aby nie bać się zaufać opiekunom w żłobku. To odpowiednio wykfalifikowane osoby, które są przygotowane do radzenia sobie z każdą sytuacją związaną z opieką nad małymi dziećmi. Zależy im na komforcie i bezpieczeństwie dziecka tak samo, jak Tobie. W momentach, w których Twoje dziecko źle znosi rozstanie, a podczas pożegnania zanosi się płaczem, postaraj się zachować zimną krew. Ze spokojem w głosie wytłumacz, dlaczego nie będziecie się widzieć przez kilka godzin, jednocześnie obiecując, że wrócisz o określonej porze. Musisz pamiętać, że dzieci bardzo dobrze odczytują emocje rodzica. Jeśli wyczują w Tobie niepewność lub strach, same będą tak reagowały.

Jeżeli dzień po dniu spełnisz swoją obietnicę i wrócisz na czas, szybciej zaadaptuje się do kilku godzin bez rodzica i pozbędzie się strachu, że zostało zupełnie samo. Nie wychodź ze żłobka bez pożegnania, nawet jeśli ta chwila jest dla Ciebie wyjątkowo trudna, to zrozumiałe. Obdarz maluszka swoją bliskością, tak, aby czuł, że nie dzieje się nic niebezpiecznego. Nie wydłużaj jednak chwili rozstania – wystarczy, że ciepłym głosem powiesz mu, co ciekawego na niego czeka i kiedy wrócisz. Opowiedz mu co będziecie robić jak wrócisz. Dzięki temu dziecko wie, co będzie działo się po kolei w ciągu dnia, czuje bezpieczeństwo i wie, że nie zostaje samo. Więcej o przygotowaniu dziecka do żłobka przeczytasz na: https://www.mustela.pl/mustela-blog/jak-przygotowac-dziecko-do-zlobka.

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka jest trudna i wiedzą o tym wszyscy rodzice, którzy przez nią przeszli. Warto pamiętać, że okres adaptacyjny jest bardzo ważny i warto zadbać o jego prawidłowy przebieg. Dzięki niemu Twoje dziecko rozwinie się, stanie się bardziej samodzielne, a Ty ze spokojną głową będziesz mieć możliwość udania się do codziennych obowiązków.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...