Wiedza zawarta poniżej pozwoli Ci dobrze przygotować się na nadchodzące miesiące.
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, dlatego też warto dobrze się na niego przygotować. Dolegliwości, które pojawiają się w tym czasie mogą wzbudzać niepokój. Niektóre z nich są typowe i nie należy się nimi przejmować. Warto jednak wiedzieć jak im zapobiec lub jak je złagodzić.
3 najczęstsze dolegliwości kobiet w ciąży
Pierwszym popularnym problemem są pojawiające się często nudności i wymioty. Pierwsze symptomy możesz odczuwać już w okolicy 6 tygodnia ciąży. Niestety nie ma konkretnego złotego środka, który sprawi, że pozbędziesz się ich szybko i skutecznie. Pocieszającą informacją jest fakt, iż zwykle ustępują po pierwszym trymestrze ciąży. Można jednak stosować odpowiednie praktyki, które pozwolą na zminimalizowanie lub złagodzenie tych objawów.
Należą do nich:
- unikanie smażonych i ciężkostrawnych potraw;
- odpoczynek i relaks;
- zjedzenie czegoś jeszcze przed wstaniem z łóżka;
- wstawanie z lóżka powoli i unikanie gwałtownych ruchów;
- unikanie smażonych i ciężkostrawnych potraw;
- regularne jedzenie małych posiłków.
Drugą popularną dolegliwością jest senność. Często towarzysza jej także zawroty głowy. Uczucie zmęczenia to powszechny objaw ciąży. Jest ono spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie. Najlepszym wyjściem jest tu odpoczynek i nie forsowanie organizmu. Należy jednak mieć na uwadze, że zmęczenie może wynikać również z niedoboru żelaza. Warto więc regularnie robić chociaż podstawowe badania krwi.
Zawroty głowy to również częsty objaw ciąży, który spowodowany jest zmianami ciśnienia tętniczego. Unikaj nagłego wstawania czy pochylania się. Zadbaj o to, aby przebywać w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach, a także unikaj tłumów. Jeżeli poczujesz się słabo, usiądź lub połóż się z nogami uniesionymi do góry.
Trzecią powszechnie spotykaną dolegliwością jest częste oddawanie moczu przez kobiety w ciąży. Problem ten spowodowany jest uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz oraz zwiększeniem pracy nerek. Jest to objaw, który należy po prostu przetrwać. Nie należy w żadnym wypadku ograniczać ilości spożywanych płynów. Nie wskazane jest również wstrzymywanie oddawania moczu.
Ból pleców w czasie ciąży
Warto pamiętać, że ciało kobiety zmienia się diametralnie w czasie trwania ciąży. Jest to również duże wyzwanie dla kręgosłupa ze względu na zwiększająca się masę ciała. Ciążowy ból pleców jest często powiązany z drugim i trzecim trymestrem. Dzieje się tak dlatego, że w tym okresie waga dziecka powoduje znaczące zmiany oraz obciążenia w okolicach bioder i lędźwiowej części ciała. Jak zadbać o swój kręgosłup? Co zrobić kiedy pojawią się bóle pleców? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na: https://www.mustela.pl/mustela-blog/6-sposobow-na-bol-plecow-w-ciazy.
Wiele dolegliwości ciążowych jest bardzo uciążliwych. Warto znaleźć na nie sposoby i w porę zainteresować się tym tematem. Odpowiednie praktyki pomogą Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.