Przewijanie niemowlaka – krok po kroku

Dla początkujących rodziców może stanowić to nie lada wyzwanie, aczkolwiek przekonam Was, że nie ma w tym nic trudnego, a pewne bariery zostaną przełamane już po pierwszej zmienionej pieluszce. Pamiętajmy, że wszystkie umiejętności rodzicielskie nabywa się z czasem, dlatego nie stresuj się i nie daj poznać po sobie strachu, ponieważ Twój maluszek również może wyczuć Twoją niepewność. Niech ten czas będzie dla Was trojga jednocześnie rutynowym zabiegiem, a także chwilą na wywołanie uśmiechu na twarzy dzidziusia.

Ile razy dziennie?

Odpowiedź jest prosta – tyle ile potrzeba. W pierwszych miesiącach życia dziecko załatwia swoje potrzeby nawet kilka razy dziennie, dlatego rodzic musi bacznie obserwować zachowanie maluszka, a przede wszystkim mieć dobre wyczucie. Nie można na pewno pozwolić na dłuższe noszenie zużytej pieluszki, ponieważ w późniejszym czasie na skórze dziecka mogą pojawić się pierwsze odparzenia, które sprawiają mu spory dyskomfort, a co za tym idzie również ból i pieczenie. Właśnie dlatego lepiej zmieniać pampersa częściej, a okaże się to zdecydowanie bardziej bezpieczne i higieniczne dla Twojego szkraba.

Przygotowanie miejsca do działania

Kiedy poczujesz już, że nadszedł czas na zmianę pieluszki, koniecznie trzeba zająć się przygotowaniem miejsca przewijania. Mam na myśli między innymi sprzątnięcie zbędnych akcesoriów z przewijaka oraz uszykowanie potrzebnych Ci przedmiotów, aby były w zasięgu ręki. Do podstawowego wyposażenia można zaliczyć:

  • pampersy w rozmiarze adekwatnym do wagi dziecka
  • wilgotne chusteczki
  • krem przeciw odparzeniom
  • ewentualne ubranka na zmianę

Wówczas możesz być w zupełności gotowy i skoncentrować się wyłącznie na przewijaniu. Samo miejsce, gdzie kładziony jest niemowlak powinno być wyłożone miękkim ręcznikiem lub flanelową pieluchą, która będzie dla niego przyjemna w dotyku.

#1 Zdejmowanie pieluchy

Po rozpięciu pampersa trzeba otwierać go powoli, ponieważ malutkie dziecko, gdy poczuje chłód zaczyna niekontrolowanie siusiać, co zwłaszcza w przypadku chłopców może być kłopotliwe. Dlatego po zdjęciu odkładamy zwinięty pampers na bok, by nie przeszkadzał nam w dalszym przewijaniu.

#2 Czas na mycie

Niezależnie czy niemowlak właśnie zrobił kupkę czy jedynie zmoczył pieluchę, koniecznie trzeba przemyć jego pupę specjalnymi chusteczkami oczyszczająco-nawilżającymi. Sposoby te różnią się w przypadku dziewczynek i chłopców, gdzie u pierwszych z nich ważne jest mycie od góry w dół, by dokładnie oczyścić wargi sromowe, a dopiero później pupę dziewczynek. Natomiast u chłopców najpierw skupiamy się na przemyciu prącia wraz z jego okolicami, by również na koniec zająć się czyszczeniem pupy niemowlaka. W tym etapie bardzo ważna jest dokładność, aby żadne zabrudzenia nie pozostały w fałdach skórnych i nie doprowadziły do powstania infekcji czy też odparzeń.

#3 Kremowanie pupy

Kolejno przystępujemy do posmarowania skóry dziecka w okolicach odbytu ochronnym preparatem, który ma na celu zapobieganie oraz złagodzenie ewentualnych śladów odparzeń. Nałożenie cienkiej warstwy pomaga w szybkich wchłanianiu, aczkolwiek zalecane jest również pozostawienie przez chwilę półnagiego dziecka na przewijaku, by jego nakremowana pupa miała szansę się wywietrzyć. Zdecydowanie sprzyja to gojeniu się w przypadku podrażnień skóry, a przy okazji jest to również świetna okazja do wspólnej zabawy i rozśmieszania swojego maluszka.

#4 Zakładanie nowego pampersa

Po dokładnym osuszeniu należy umieścić delikatnie pieluchę pod pupą dziecka, w taki sposób aby jej zapięcia znalazły się na wysokości pępka. Również należy pamiętać u chłopców o skierowania prącia w dół, by nie nastąpiły żadne wycieki poza pampersa. Wtedy zamykamy pieluszkę i zapinamy ani nie za ciasno ani za luźno, dlatego Twoje wyczucie musi być trafne.

W zasadzie to byłoby wszystko, a zatem jak widać nie jest to wyzwanie niemożliwe do zrealizowania. Na pewno dacie sobie z tym radę, a już po kilku razach staniecie się prawdziwymi mistrzami w przewijaniu Waszego maluszka. Najważniejsze jest tutaj opanowanie i spokój, dzięki czemu łatwiej będzie się Wam skupić i dokonać wszystkich kroków nawet w ekspresowym tempie.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...