Problemy skórne u niemowlaków – ciemieniucha

Jest to najczęstsza dolegliwości u małych dzieci, która pojawia się maksymalnie w ciągu sześciu tygodni od narodzin, aczkolwiek zdarza się również u starszych dzieci. Dla uspokojenia młodych rodziców – nie jest to absolutnie nic groźnego. W dzisiejszym wpisie postanowiłam opowiedzieć o niej nieco więcej, a także podpowiedzieć Wam jak należy postępować, aby zlikwidować pierwsze oznaki ciemieniuchy.

Przyczyny powstawania

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie ma to nic wspólnego z nieprawidłową pielęgnacją dziecka, gdzie można by posądzić rodziców o niedbałość względem higieny noworodka. Nic bardziej mylnego, gdyż za występowanie ciemieniuchy odpowiadają przede wszystkim hormony, a dokładniej są to hormony matki, które dziecko posiada jeszcze w swoim organizmie. Nie można nikogo obwiniać za pojawienie się tych dolegliwości skórnych, ponieważ zauważona ona zostaje u większości noworodków.

Niedojrzałe jeszcze gruczoły łojowe wytwarzają nadmierną ilość substancji, która ma za zadanie natłuszczać i chronić skórę przed grzybami i bakteriami. Wówczas łój w większych ilościach zasycha i tworzą się przez to nieestetyczne płaty na skórze dziecka. Najczęściej pojawiają na głowie maluszka lub w okolicach nosa i brwi, gdzie nie trudno o zauważenie łusek podobnych do łupieżu. Warto dodać także, że dzieci ze skłonnością do atopii mogą być bardziej narażone na wystąpienie ciemieniuchy.

Co czuje moje dziecko?

To pytanie z pewnością zadają sobie zatroskani rodzice, dlatego od razu odpowiadam, że nie czuje ono żadnego dyskomfortu, bólu czy swędzenie, ponieważ ciemieniucha nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. W przeciwnym razie natychmiast trzeba skontaktować się z pediatrą, który poradzi już jakiego rodzaju preparaty powinno się stosować oraz w jakich dawkach, aczkolwiek zdarza się to naprawdę rzadko.

W zasadzie jedyną rzeczą, którą można uznać za niewygodną jest fakt, że złuszczona skóra dziecka częściej się poci, ponieważ nie może ona swobodnie oddychać pod skorupą stwardniałego łoju. Właśnie dlatego konieczne jest zadbanie o szczególną pielęgnację niemowlaka, o której opowiem w dalszej części.

Jak pielęgnować skórę przy ciemieniusze?

Najpierw zacznę od opisu poszczególnych czynności, które są niezbędne w momencie pojawienia się pierwszych oznak złuszczającego się naskórka. W momencie, gdy łusek jest niewiele można delikatnie wysmarować skórę głowy dziecka oliwką, a następnie nałożyć mu cienką i przewiewną czapeczkę, by odczekać kilkanaście minut, a następnie bardzo powoli i ostrożnie wyczesać łuski miękką szczotką do włosów. Wszelkie pozostałości należy równie delikatnie umyć specjalnym szamponem na ciemieniuchę, dzięki czemu pozbędziecie się jej z głowy maluszka.

Jednak w przypadku, gdy objawy są bardziej nasilone konieczne będzie zastosowanie kremu na ciemieniuchę, które wykonane są z naturalnych składników. Zapobiegają one wytwarzaniu się większej ilości łoju, a także dodatkowo natłuszczają naskórek, co pomaga przy usuwaniu powstałych płatów. Polecam również nakładać podobne kremy czy też olejki na ciemieniuchę na noc, kiedy skóra głowy będzie miała wystarczająco dużo czasu na zregenerowanie, a rano wystarczy przemyć włoski maluszka i wyczesać szczotką.

Jak wspomniałam też wcześniej, jeśli objawy nadal się nasilają, a efektów pielęgnacji nie widać w dalszym ciągu, należy skonsultować się z lekarzem. Jednak w większości przypadków systematyczność kremowania oraz wyczesywania łusek sprawdza się bezsprzecznie. Najważniejsza jest szybka reakcja, aczkolwiek nie należy martwić się ewentualnymi nawrotami problemów skórnych w przyszłości, gdyż czasami się to zdarza. Nie wolno na pewno zaprzestawać pielęgnacji, a wszystkie trudności znikną.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...