Jak ubierać niemowlaka na noc?

Dzisiejsza porada będzie dotyczyła początkujących Mam, które dopiero poznają i uczą się swoich dzieci. Właśnie dlatego przybyłam do Was z pomocą odnośnie snu niemowlaka, który po urodzeniu przesypia w zasadzie większość dnia, dlatego najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie warunki. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam i spróbuj zastosować się do moich wskazówek, a gwarantuje, że Twój dzidziuś odetchnie w nocy z ulgą.

Jakie ubranka wybierać?

Bezzaprzeczalnie najlepszym rozwiązaniem są materiału pochodzące z naturalnych źródeł, jak na przykład bawełna czy wiskoza, które fenomenalnie sprawdzają się w przypadku bielizny dla dzieci. Ich najważniejszymi zaletami jest miękkość, przepuszczalność powietrza oraz hipoalergiczność, co jest bardzo ważne, gdy mamy do czynienia z wrażliwą skórą niemowlaka. Wówczas jego małe ciałko potrzebuje lepszej filtracji tlenu oraz delikatności, by w czasie snu nie powodować u niego dyskomfortu.

W tym celu polecamy zakup piżamek w formie pajacyków, które doskonale otulają ciało dziecka, a przy tym nie przeszkadzają w trakcie ruchów. Rozmiar musi być koniecznie dopasowany, by nie uwierać dzidziusia w żadnym miejscu i zapewnić mu 100% wygodę. Pajacyki są znacznie lepsze na początek, ponieważ przykładowo same skarpetki są prawie zawsze ściągane przez maluszka, który ich raczej nie preferuje ?. Dopiero po pewnym czasie można wypróbowywać inne zestawu ubranek do spania, a polecam szukać u polskich producentów bielizny, by mieć pewność, co znajduje się w składzie materiałów na metce. Być może jestem na tym punkcie przewrażliwiona, ale jako Matka dwójki dzieci nie mogłam pozwolić sobie na zaniedbanie, a zwłaszcza jeśli chodzi o komfort moich małych pociech.

Co jeszcze w łóżeczku?

Na pewno przyda się lekka kołderka, która od razu zaznaczam – nadaje się dla spokojniejszych bobasków. W przeciwnym razie będzie ona zawsze ugnieciona w rogu łóżeczka, a Twój maluszek będzie spał odkryty. Dla bardziej aktywnych niemowlaków polecam zakup śpiworka do snu, który uniemożliwi mu leżenie bez przykrycia, a tym samym będzie mógł swobodnie ruszać się w czasie snu. Oba warianty jednak trzeba przemyśleć pod względem grubości, co zależy od pory roku, by utrzymać odpowiednią temperaturę ciała niemowlaka. Jednak zawsze przydatny okaże się kocyk, którym można dodatkowo otulić dziecka lub po prostu położyć go pod niego, aby spało mu się wygodniej.

Warunki w pokoiku

Chodzi mi głównie o temperaturę powietrza, która powinna mieścić się między 18 a 21°C, by zapewnić dziecku optymalne warunki do spania. Nie można przesadzać z nadmiernym ogrzewaniem pomieszczenia ani jego wietrzeniem, ponieważ musimy dostosować temperaturę do warunków panujących na zewnątrz. Pamiętajcie kochane Mamy, że w tym przypadku musicie sugerować się własnymi odczuciami, ponieważ Wasze pociechy czują tak samo jak Wy, więc skoro Wam byłoby za gorąco – jemu lub jej również ?. Dla sprawdzenia ciepła dziecka trzeba przyłożyć delikatnie rękę na kark, który nie powinien być chłodny ani wilgotny z przegrzania. Sen pozwala naszym dzieciom odpoczywać i jednocześnie rozwijać się, co widać zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, dlatego zadbajmy o ich wygodę i słodkie sny.

 

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...