Ten artykuł kieruje zwłaszcza do początkujących rodziców, którzy zaraz po urodzeniu pierwszego dziecka pragną zapewnić mu wszystko, czego tylko potrzebuje. Sytuacja nagle zmienia się, gdy dowiadują się o chorobie skórnej, która całkowicie wywraca ich życie do góry nogami. Jednak uspokajam, że można skutecznie łagodzić objawy i zapewnić maluszkowi jak największy komfort, a o wszystkim dowiesz się poniżej.
Czym jest AZS?
Jest to przewlekła choroba skórna, która zazwyczaj jest dziedziczona genetyczne, a zatem jeśli jedno z Was ma skłonności do atopii, to również może ono wystąpić u Waszego dziecka. Nie jest to jednak regułą, ponieważ uczulające mogą okazać się również produkty spożywcze jak: wyroby mleczne, jaja, orzechy różnego rodzaju, zboża lub szeroko pojęty gluten występujący w większości artykułów oraz substancje chemiczne, szorstkie tkaniny lub infekcje bakteryjne, które mogą nasilać symptomy. Silna reakcja alergiczna może wywoływać objawy Atopowego Zapalenia Skóry, przy czym skutki te mogą u każdego pojawiać się z różnym nasileniem.
W przypadku niemowlaków występuje ona równie często, aczkolwiek najlepiej gdy jest zdiagnozowana przez lekarza specjalistę, ponieważ nasze domniemania mogą okazać się błędne. Najlepiej zaufać osobom doświadczonym, które na co dzień mają styczność z chorobami skóry. Warto również zauważyć, że na każdym etapie życia choroba ta przejawia się w inny sposób, a u niektórych dzieci istnieje nawet szansa całkowitego zaniku w wieku nastoletnim. W przeciwnym razie AZS może towarzyszyć nam przez całe życie, ale odpowiednio kontrolowane nie będzie sprawiać większych trudności. Chciałabym jednak skupić się tutaj na reakcji alergicznej u niemowlaków, gdzie następnie podpowiem jak rozpoznać atopię.
Objawy AZS
Jako że postanowiłam w tym artykule wspierać młodych rodziców, przedstawiamm Wam najczęściej pojawiające się objawy Atopowego Zapalenia Skóry u małych dzieci do pierwszego roku życia.
- Mocno wysuszona skóra
- Łuszczenie się naskórka w wielu miejscach na ciele
- Zaczerwienione policzki, na których pojawia się również wysypka
- Wysypka w okolicach wewnętrznej części kolan i łokci, a występuje równomiernie po obu stronach
- Swędzenie
- Pojawienie się zrogowaceń i innych szorstkości w poważniejszym stadium
Pielęgnacja małego atopika
W momencie, kiedy lekarz zaleca jeszcze stosowanie zwykłych preparatów zamiast środków farmakologicznych trzeba zapewnić dziecku odpowiednią ochronę przez cały dzień. Jednocześnie zaznaczam, że nawet po ustaniu niektórych symptomów konieczne jest podtrzymanie wskazanych zaleceń.
Najważniejsze w tym przypadku jest zaopatrzenie się w hipoalergiczne i delikatne kosmetyki dla niemowląt, które przeznaczone są specjalnie do skóry ze skłonnościami do atopii. Nie może to być zwykłe mydło do kąpieli, a najlepiej stosować jest tak zwane emolienty, czyli preparaty jednocześnie odżywiająco-nawilżające, a także zapewnia skuteczną barierę przed parowaniem wody przez skórę. Wówczas jej kondycja zostaje wzmocniona na dłuższy czas, a warstwa lipidowa jest skutecznie chroniona. Jednak balsamowanie ciała maluszka powinno odbywać się częściej niż raz dzienne po kąpieli. Musicie nawet kilka razy dziennie kremować jego skórę, by dzidziuś mógł spędzić cały dzień bez jakiegokolwiek dyskomfortu.
Poza typową pielęgnacją pamiętaj również o:
- skróceniu czasu kąpieli do około 10 minut, by jedynie oczyścić naskórek, a nie podrażniać skóry dziecka
- delikatnym osuszaniu ciała po kąpieli za pomocą ręcznika z mikrofibry, który lekko przykładaj do skóry, a nie pocieraj
- zaopatrz szafę maluszka w bawełniane i jak najbardziej miękkie ubranka, które nie będą dodatkowo drażnić jego skóry
To w zasadzie wszystkie najważniejsze kwestie, o których powinniście wiedzieć i pamiętać w sytuacji, gdy Wasze maleństwo okaże się atopikiem. Wszystko można szybko załagodzić i zapobiegać rozwojowi AZS, dlatego nie zwlekaj z troską o kupno odpowiednich kosmetyków ani wprowadzenie zbilansowanej diety, która będzie wolna od wszelkich alergenów. Jak widać możesz zrobić wiele dla swojego dziecka.