Pieluszkowe zapalenie skóry – jakie są jego przyczyny i objawy?

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry to częsta przypadłość u niemowląt. Zobacz, jak sobie z nią poradzić szybko i bezproblemowo.

Odparzenia oraz pieluszkowe zapalenie skóry to problemy, które u niemowląt pojawiają się częściej niż zwykły katar. Pediatrzy wskazują, że przeciętny maluszek może się z nimi zmagać nawet kilka razy w ciągu pierwszych 2 lat swojego życia. Jakie są przyczyny i objawy pieluszkowego zapalenia skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia – objawy

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry to nie do końca to samo. Jednak obie te przypadłości mogą iść ze sobą w parze. Początkowo zawsze pojawia się odparzenie. Jest to niewielkie zaczerwienienie skóry w okolicy odbytu lub cewki moczowej. Nie jest to jeszcze rumień pieluszkowy, lecz pierwszy objaw sugerujący, że ta dolegliwość może się pojawić.

Jeżeli na skórze naszego malucha pojawią się zaczerwienione i bolesne zmiany, które będą obejmować tylne części ciała (pośladki, krocze, a nawet dolną część brzucha) to znak, że mamy do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry. Należy wtedy jak najszybciej rozpocząć prawidłowe leczenie. W ten sposób ograniczasz ryzyko pojawienia się kolejnego etapu tej przypadłości. Są nimi krosty, bolesne pęcherze. Pamiętaj, że uszkodzona skóra dziecka jest w znacznym stopniu narażona na zakażenia bakteryjne.

O pieluszkowym zapaleniu skóry szerzej przeczytasz na blogu Mustela: https://www.mustela.pl/mustela-blog/pieluszkowe-zapalenie-skory

Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia – jakie są przyczyny?

Bezpośrednią przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest zbyt długi kontakt dziecięcej skóry z kałem lub moczem. Przyczyną jest zatem za rzadkie zmienianie pieluchy. Delikatna skóra dziecka, która przez długi czas jest zakryta pieluchą, ma słaby dostęp do powietrza. Wilgoć i ciepło dodatkowo sprzyja otarciom w tych delikatnych miejscach. W konsekwencji rozkładu moczu i kału przez bakterie wytwarza się amoniak, która jest silnie drażniącą substancją powodującą zmiany na skórze niemowlaków.

Jeżeli zauważysz objawy pieluszkowego zapalenia skóry u swojego dziecka, należy jak najszybciej wprowadzić prawidłowe leczenie. Przy ostrzejszych zmianach na skórze stosuj kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu, który wykazuje działanie odkażające. Najlepiej jeśli udasz się również do lekarza, który obejrzy maleństwo i w razie potrzeby wskaże, co należy jeszcze robić, aby wyleczyć delikatną skórę dziecka. Pediatra prawdopodobnie przepisze odpowiednią maść z antybiotykiem. Należy pamiętać o wietrzeniu zmienionych sfer. Kiedy to możliwe pozwól dziecku poleżeć kilka minut bez pieluszki.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...