
Na pewno każda z nas kiedyś myślała o tym pięknym okresie, jakim jest ciąża. Te z Was, które są już szczęśliwymi mamami zapewne wiedzą, jak uporczywy potrafi być to czas. A jeżeli jeszcze nie miałaś tej przyjemności noszenia w sobie nowego życia – oto kilka wskazówek czego możesz się spodziewać.
Zaburzenia przewodu pokarmowego
Nawet u 50-60% kobiet występują takie objawy jak:
- nudności,
- wymioty,
- ślinotok,
- zgaga.
Pojawiają się najczęściej od 4-14 tygodnia ciąży. Nasilenie tych dolegliwości jest widoczne najczęściej rano, zaraz po przebudzeniu. Czasami pojawiają się na skutek powąchania poszczególnych pokarmów, których zapach wydaje się wtedy drażliwy.
Aby zapobiegać nudnością, powinnaś jeść lekki posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka. Może to być kawałek banana, kruche ciasteczko lub jogurt. W ciągu dnia unikaj tłustych i ciężkostrawnych posiłków, które mogą tylko nasilić objawy. Wskazane jest picie herbat ziołowych o działaniu rozkurczowym, uspokajającym i wspomagającym trawienie.
Uporczywe wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego wtedy należy poddać się hospitalizacji. By łagodzić dolegliwości, takie jak zaparcie, można wspomagać trawienie spożywając produkty bogate w błonnik:
- otręby pszenne,
- owoce ze skórką,
- chleb pełnoziarnisty.
Warto również pić duże ilości wody.
Obrzęki stóp i dłoni
To bardzo częsta przypadłość, która nasila się pod koniec ciąży, najczęściej pod koniec dnia. Świadczy to o nadmiernym zatrzymywaniu się wody w organizmie na skutek przybrania na wadze. Zabezpiecza to przyszłą mamę przed utratą płynów podczas porodu. Obrzęk stóp może też być spowodowany trudnością w odpływie krwi z powodu ucisku powiększonej macicy.
Aby złagodzić obrzęki w czasie ciąży należy przestrzegać odpowiedniej diety bogatej w białko. Powinnaś również wyeliminować sól, która zwiększa zatrzymywanie wody w organizmie. Staraj się również unikać stania przez dłuższy czas oraz często daj stopom odpocząć kładąc je na podwyższeniu.
Jeżeli obrzęk pojawia się wcześniej, np. przed 36 tygodniem ciąży oraz poszerza się również na twarz i inne części ciała – niezwłocznie udaj się do lekarza!
Rozstępy na skórze
Nieprzyjemne dla oka blizny pojawiają się najczęściej na brzuchu, piersiach, w okolicy ud i bioder. Rozstępy w ciąży można niwelować, stosując odpowiednie preparaty o wysokim działaniu nawilżającym. Pomaga również zdrowa dieta i ćwiczenia.
Rozstępy są spowodowane najczęściej zaburzoną gospodarką hormonalną, która wpływa na niekorzystną kondycję skóry. Pamiętaj, że zlikwidować je można tylko we wczesnym stadium. Kiedy zrobią się białe, pozostaje już tylko droga operacja laserowa.
Na twarzy przyszłej mamy mogą się pojawić również przebarwienia lub plamy. Nazywa się to ostudą lub maską ciążową. Występuje często w okolicach 19. tygodnia ciąży. Aby efektywnie z nimi walczyć, należy zadbać o właściwą pielęgnację skóry twarzy.
Zmęczenie
Senność oraz osłabienie to jeden ze skutków ubocznych zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Bardzo często, nawet w prawidłowo prowadzonej ciąży dochodzi do niedokrwistości fizjologicznej (anemia), która wynika z wysokiego zapotrzebowania na żelazo w tym okresie. Należy spożywać odpowiednią dietę bogatą w ten pierwiastek, wraz z witaminami i minerałami.