Może nie wiesz, ale noworodek rodzi się już z pewnymi umiejętnościami, których nauczył się jeszcze będąc w Twoim brzuszku. Umie szukać piersi i ssać. Jakie jeszcze automatyczne odruchy potrafi wykonywać zaraz po przyjściu na świat? Poznaj fizjologiczne odruchy u dziecka.
Niektóre odruchy, jak odruch ssania – są niezbędne i warunkują przetrwanie, inne jak odruch chwytny to umiejętności, które „dostał” w spadku po przodkach. Część odruchów fizjologicznych w miarę rozwoju układu nerwowego znika, inne zostają na całe życie.
Odruch ssania u dziecka
Wykształca się mniej więcej w trzecim trymestrze ciąży. Po dwóch tygodniach od tego momentu maluch umie już połączyć ssanie z połykaniem, dzięki czemu od razu potrafi pić z piersi lub przez smoczek. Oczywiście jeżeli urodzi się w terminie. Maluch zacznie ssać jak tylko dostanie do buzi sutek lub coś, co go przypomina.
Odruch szukania piersi
W momencie gdy dotkniesz noworodka w policzek lub delikatnie muśniesz go palcem w okolicach ust, odwróci głowę w stronę, z której dochodzi bodziec i rozpocznie poszukiwania. Ten odruch pomaga mu znaleźć Twoją pierś. Umiejętność szukania, z którą przychodzi na świat, umożliwia mu w naturalny sposób odnaleźć brodawkę i ssać. Odruch ten zanika w wieku 3-4 miesięcy.
Odruch Moro
Odruch moro to odruch bezwarunkowy, który wykształca się w pierwszym trymestrze ciąży i zanika w 4 miesiącu życia. Przestraszony maluch w momencie gdy usłyszy nagły hałas, poczuje niespodziewany dotyk lub dostrzeże zmianę oświetlenia czy temperatury automatycznie prostuje obie rączki i jednocześnie odrzuca ja na bok. Następnie zgina je i przytula do ciała. Ruchy wykonuje na wdechu. W skutek nagłej reakcji wzrasta ilość hormonów stresu i maluch może nawet zacząć płakać. Przestraszony maluch tym zachowaniem zwraca na siebie uwagę i alarmuje o tym, że dzieje się coś niepokojącego.
Odruch chwytania
To z kolei automatyczna reakcja dłoni na zewnętrzny bodziec. Jeśli włożysz noworodkowi palec lub grzechotkę w rączkę, zaciśnie na niej swoją piąstkę. Mięśnie rozluźniają w momencie, gdy pogłaszczesz grzbiet rączki malca. Nie prowokuj odruchu zbyt często, bo może prowadzić to do zwiększenia napięcia mięśniowego u noworodka. Odruch chwytny jest pozostałością po przodkach z czasów, kiedy dzieci same trzymały się ciała mamy.
Odruch pełzania
Dzięki odruchowi pełzania maluch pokonuje drogę do Twojej piersi. Jeśli położysz noworodka na brzuchu w taki sposób, aby czuł opór na stopach, zacznie odruchowo pełzać w poszukiwaniu Twojego mleka. W ten sposób jest w stanie dotrzeć do piersi od razu po narodzinach.
Odruch kroczenia
Noworodek trzymany pod pachami, oderwany od ziemi, zaczyna automatycznie ruszać nogami. Maluch wygląda, jakby chodził w powietrzu, dlatego odruch ten nazywany jest również chodem automatycznym. Choć ciało malca nie jest gotowe, aby poruszał się on samodzielnie, napinane mięśnie przygotowują go do tego. Taka umiejętność umożliwia dziecku, tak jak w przypadku odruchu pełzania, dotarcie do Twojej piersi. Odruch kroczenia zanika w 2-3 miesiącu życia dziecka.