Potówka u niemowlaka – jak zapobiegać i leczyć?

Jeżeli widzisz wysypkę i zaczerwienienie na skórze niemowlęcia, młodzi rodzice od razu wszczynają alarm. Tymczasem wiele takich zmian nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia malucha. Na skórze dziecka często mogą pojawiać się tzw. potówki. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Co to jest potówka?

Potówki (łac. miliaria) są zmianami skórnymi, które pojawiają się pod wpływem podwyższonej temperatury i dużej wilgotności. Mają postać niewielkich, czerwonych i pęcherzykowatych krostek, które występują w większych skupiskach. Mogą pojawić się na różnych obszarach skóry – twarzy, szyi, pod pachami, w pachwinach, na plecach. U niemowląt są one najczęściej efektem przegrzania. Kłopot ten występuje zwłaszcza u dzieci świeżo upieczonych rodziców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia i martwią się, że pociecha zmarznie. W efekcie maluch jest ubrany zbyt ciepło i zaczyna się pocić. Stąd już prosta droga do zamknięcia gruczołów potowych i pojawienia się krostek na skórze. Wyróżniamy dwa rodzaje potówek:

  • Potówki zwykle – występują na głowie, szyi i tułowiu, bez stanu zapalnego
  • Potówki czerwone – pojawiają się także pod pachami, na zgięciu łokci i na plecach, ze stanem zapalnym, a nawet wydzieliną.

Czy potówki są groźne?

Potówki u noworodków i niemowląt nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Dla rodziców jest to problem estetyczny. Zależy im bowiem, by skóra dziecka była gładka i zdrowa. Dla malucha zaś potówki są niekomfortowe, ponieważ pieką i swędzą. Z tego powodu dzieci często są marudne i niespokojne.

Jak leczyć potówki?

Jak leczyć potówki u niemowlaka? Najpierw znajdźmy źródło tego problemu, a dopiero później zajmijmy się jego leczeniem. Sprawdźmy, czy dziecko nie jest za ciepło ubrane, zwłaszcza późną wiosną i latem, gdy jest już bardzo ciepło. Należy także zwrócić uwagę na jakość dziecięcych ubranek. Lepiej wybierać te wykonane z bawełny lub lnu, niż sztucznych tkanin, w których dziecko się będzie pocić. W niektórych przypadkach potówki u niemowląt mogą być efektem stosowania nieprzepuszczalnych ochraniaczy na materac w łóżeczku.

Jeżeli potówki jednak się pojawiły, należy zadbać o to, by skóra dziecka była czysta i mogła „oddychać”. Na pewien czas zrezygnujmy ze stosowania tłustych oliwek, które mogą zatykać ujścia gruczołów potowych. Skórę pokrytą wysypką należy przemywać kilka razy dziennie, np. przy pomocy zwilżonego wodą wacika lub delikatnymi kosmetykami przeznaczonymi dla skóry dziecka.

Dobry sposób na potówki u niemowląt to także rozebranie dziecka i pozostawienie go bez ubranka przez chwilę, aby skóra mogła swobodnie oddychać.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...