Odparzenia u niemowląt – jak sobie z tym poradzić?

Pierwszą reakcją, która sygnalizuje nam odparzenia u niemowląt to zaczerwieniona skóra wraz z jej licznymi zmianami. Z czasem może nieść to za sobą pieluszkowe zapalenie skóry. Zatem, jak skutecznie zapobiegać i radzić sobie z odparzeniami u niemowląt?

Przyczyny odparzeń

Odparzenia to powszechny problem, z którymi borykają się niemowlęta. Ich cienka skóra jest bardziej podatna na podrażnienia. Do najczęstszych przyczyn odparzeń zalicza się wrażliwą skórę niemowlęcia – niedojrzała bariera skórna oraz niewykształcona warstwa lipidowa. Należy pamiętać o regularnym przewijaniu dziecka, ponieważ kontakt pupy niemowlaka z bakteriami w moczu i kale, może skutkować nawarstwianiem się zmian skórnych w okolicy pieluszkowej.  Do przyczyn odparzeń zaliczamy również zbyt rzadkie mycie pupy (szczególnie po każdej zmianie pieluszki), tarcie powierzchni naskórka z materiałem, a także jego przegrzanie w wyniku zbyt wysokich temperatur. Niewłaściwie dobrane kosmetyki mogą także powodować odparzenia.

Jak walczyć i zapobiegać?

Gdy zauważysz liczne zaczerwieniania w okolicy pieluszkowej, natychmiast należy zacząć działać. Każda skóra malucha jest inna, dlatego inaczej reaguje na tego typu dolegliwości, ale żadne z nich nie możesz bagatelizować. Po każdym jednorazowym przewijaniu przemywaj pupę dziecka przegotowaną, letnią wodą bez środków myjących. Możesz mu zafundować także kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku, który działa łagodząco oraz przeciwzapalnie. Ponadto podczas wycierania nie trzyj naskórka zbyt mocno. Posmaruj pupę niemowlęcia kremem nawilżającym lub oliwką, a także przy każdej zmianie pieluszki możesz użyć kremu do przewijania, który zwalcza przyczyny podrażnienia. Daj oddychać skórze dziecka dlatego, jeśli to możliwe zostawiaj maluszka bez pieluszki na jakiś czas, ponieważ świeże powietrze jest najlepszym lekarstwem.

 

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...