Poród poprzez cesarskie cięci to decyzja samej ciężarnej, którą podejmuje odpowiednio wcześniej bądź konieczność jego wykonania, jeśli dojdzie do złego ułożenia płodu lub gdy stan dziecka, jak i matki zagraża życiu. Każda kobieta powinna wiedzieć wcześniej, z czym dokładnie się to wiąże i jak wygląda pielęgnacja rany, a następnie blizny po cesarskim cięciu.
Wygląd blizny
Cesarskie cięcie wykonuje się wtedy, gdy nie może dojść do porodu drogą naturalną. Dzieje się tak ze względu na wielkość dziecka lub nieprawidłowego jego położenia, przeciwwskazania położnicze lub sytuację zagrożenia życia mamy lub maluszka. Wówczas wykonuje się cesarskie cięcie poprzez cięcie poziome, uzależnione od wielkości i wagi dziecka oraz tuszy rodzącej. Zwykle blizna ma około 10-15 cm długości i zazwyczaj do 3 mm szerokości. Na początku rana wygląda bardzo podobnie jak każda inna – czerwona, która w późniejszej fazie gojenia zmienia swoją barwę na różową. Stanie się jaśniejsza, dopiero gdy zostaną zdjęte szwy po operacji. Szwy zewnętrzne ściąga się po upływie około tygodnia, z kolei wewnętrzne rozpuszczają się do 3 miesięcy. Nacięta zostaje także tkanka podskórna, dlatego powinno zachować się należytą ostrożność.
Jak pielęgnować ranę?
Jeśli opatrunek nie będzie już konieczny do noszenia, należy rozpocząć właściwą pielęgnację. Pamiętaj, że po każdym myciu należy odpowiednio wysuszyć ranę. Najlepiej to zrobić poprzez ręcznik papierowy, który wchłonie całą wodę i nie pozostawi drobnoustrojów, jak w przypadku tradycyjnego bawełnianego ręcznika. Miejsce cięcia powinnaś przemywać kilka razy dziennie wodą z mydłem – szarym, bezzapachowym lub hipoalergicznym, spirytusem salicylowym bądź środkiem do odkażania ran. Dopóki w pełni miejsce nie będzie zagojone warto nosić wygodną i przewiewną bieliznę, która nie będzie dodatkowo uciskać rany. Najlepiej sprawdzi się bawełniana, w której gumka będzie umieszczona na wysokości talii. Przewiewna odzież oraz bielizna będzie sprzyjać goleniu się zmienionego miejsca. Ponadto pamiętaj o prawidłowej higienie intymnej po wizycie w toalecie oraz dokładnym myciu rąk przed jak i po pielęgnacji rany.
Co robić w kolejnych tygodniach?
Oczywiście należy unikać dźwigania ciężkich rzeczy, które angażują mięśnie brzucha. Noszenie zakupów lub wózka samemu nie wchodzi grę. Schylanie oraz nadwyrężanie kręgosłupa również nie będzie dobrą opcją zaraz po porodzie. Na początku zachowaj także ostrożność podczas brania maluszka na ręce. Należy pamiętać, że dopóki całkowicie rana się nie zagoi, nie można stosować żadnych preparatów na blizny. Trzeba poczekać aż zmienione miejsce prawidłowo się zabliźni. Gdy już proces gojenia się zakończy, można wówczas śmiało rozpocząć stosowanie kremów bądź olejków na powstałą bliznę. Ponadto nie zapominaj o ogólnej pielęgnacji swoje ciała po porodzie. Skóra w trakcie ciąży znacznie się rozciąga oraz zdecydowanie bardziej przesusza, powodując dyskomfort dla każdej kobiety, np. w postaci rozstępów. Wówczas warto zastosować niektóre z produktów przeznaczone do właściwej ich pielęgnacji. Polecamy krem przeciw rozstępom Mustela, który poprawi elastyczność oraz sprężystość skóry. Zadbać należy również o biust i obszar wokół nich, aby poprawić jędrność naskórka. Ogólna pielęgnacja całego ciała sprawi, że nie będziemy musieli się martwić o późniejszy dyskomfort oraz spadek samopoczucia.