Kosmetyki dla noworodka i dla starszego dziecka

Warto przez dłuższą chwilę zastanowić się, jakie kosmetyki dla noworodka będą najlepsze. Skóra dopiero co narodzonego dziecka nie jest jeszcze w pełni ukształtowana i dopiero trwa proces utrwalania naturalnego pH. Należy zatem sięgnąć po kosmetyki, które nie będą hamowały tego procesu. W dzisiejszym artykule podpowiem, jakie kosmetyki wybrać dla dziecka – zarówno noworodka, jak i nieco starszego.

Dlaczego dziecięca skóra jest tak wrażliwa?

W momencie narodzin, skóra dziecka jest nawet o kilka warstw cieńsza niż skóra dorosłej osoby. Wszelkie substancje drażniące z zewnątrz mogą przeniknąć pod skórę. Słońce, mróz a nawet zbyt szorstkie ubranie może powodować podrażnienia i uszkodzenia mechaniczne. Dziecięca skóra ma również stosunkowo niewielką ilość barwnika, dlatego nie będzie chroniła wystarczająco przed promieniowaniem UV.

Na co zwracać uwagę wybierając kosmetyki dla dziecka?

Lekarze od chorób dziecięcych zaznaczają, że drażliwe dla skóry są wszelkie substancje pieniące, środki zapachowe i barwniki. Dlatego przed zakupem wybranego preparatu należy wnikliwie przeczytać informacje na etykiecie. Przede wszystkim pamiętajmy, aby ze sklepowej półki wybierać tylko i wyłącznie preparaty przystosowane do wrażliwej skóry dziecka, od pierwszych dni jego życia. Powinny mieć neutralny odczyn dla skóry oraz liczbę substancji ograniczoną do minimum.

Kosmetyki dla noworodków – atest i rekomendacja

Środki pielęgnacyjne dla niemowląt powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Pamiętajmy jednak, że taki atest świadczy tylko i wyłącznie o zgodności listy składników opisanych na opakowaniu, z rzeczywistą zawartością preparatu. Dlatego sam atest może nie wystarczyć. Lepiej dodatkowo poszukać rekomendacji takich placówek jak Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.

Jakie kosmetyki dla noworodka?

  • delikatne mydełko lub płyn do kąpieli – koniecznie o neutralnym pH, z dodatkiem witaminy E i łagodnych substancji natłuszczających.
  • szampon dla niemowląt – w razie potrzeby zapobiegający powstawaniu ciemieniuchy, który można stosować od pierwszych dni życia;
  • krem dla niemowląt – stworzy warstwę izolacyjną, chroniącą twarz przed uszkodzeniami promieniowaniem UV, natłuści skórę i nawilży;
  • wilgotne chusteczki – niezwodne podczas przewijania, hipoalergiczne i bezzapachowe;
  • krem na odparzenia – złagodzi ból podrażnionej skóry i przyśpieszy proces regeneracji.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji dla rocznego dziecka?

Dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia ma już znacznie silniejszą i bardziej odporną skórę. W związku z tym jej pielęgnacja nie będzie przysparzała aż takich problemów, jak wcześniej. Można zacząć wprowadzać kosmetyki z detergentami, takie jak zwykłe mydło do rąk. Należy jednak wciąż dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Kosmetyki dla rocznego dziecka powinny wciąż pochodzić z serii dla dzieci, o naturalnym pH. Każdy preparat należy obserwować przez minimum 4-5 dni, w celu sprawdzenia, czy nie pojawia się reakcja alergiczna.

Im starsze dziecko, tym jego skóra automatycznie staje się silniejsza. Jednak w dalszym ciągu będzie bardzo wrażliwa. Przyśpieszy się za to proces jej regeneracji. W przypadku mrozów należy odpowiednio nawilżać skórę przy użyciu tłustego kremu. Lepiej unikać pieniących się płynów do kąpieli dla dorosłych, ponieważ zawierają barwniki i surfaktanty, które mogą ją podrażnić. Nie zapominaj oczywiście o kremach z filtrem, które należy stosować podczas każdego spaceru na słońcu.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...