Pierwsze objawy w ciąży – jak rozpoznać, że spodziewasz się dziecka?

Bardzo częstym pytaniem, które pada na przeróżnych forach internetowych jest zapytanie o pierwsze objawy w ciąży. Kobiety, które od dłuższego czasu starają się o dziecko, są w tej kwestii czasami zbyt przewrażliwione. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpoznać czy jesteś w ciąży.

Jakie pierwsze objawy ciąży?

  • obserwuj swoje ciało – w pierwszych dniach ciąży Twoje ciało może wysyłać sygnały, które będą świadczyły o zachodzących w nim zmianach związanych z początkami ciąży.
  • brak miesiączki – pierwszym „widocznym” objawem, który może potwierdzić Twoje przypuszczenia będzie brak miesiączki w spodziewanym terminie. Pamiętaj, że działa to wtedy, kiedy Twój cykl przebiega regularnie.
  • powiększone i tkliwe piersi – to kolejna zmiana, która potwierdzi to, że jesteś w ciąży. Oczywiście większość kobiet często ma podobne odczucia przed miesiączką. Jednak w ciąży nadwrażliwość piersi zwiększa się.
  • poranne nudności – występują najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, jak sama nazwa wskazuje, nasilają się o poranku.
  • zawroty głowy – to wynik zmian krążenia krwi, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.
  • zmęczenie i senność – senność to wynik gwałtownego wzrostu progesteronu. Organizm jest też często wykończony nudnościami i wymiotami, a brak apetytu sprawia, że kobieta w ciąży może mniej jeść. Pamiętaj, aby w trakcie ciąży dużo odpoczywać.
  • zapamiętaj – występowanie powyższych objawów, zwłaszcza pojedynczo nie zawsze będzie potwierdzało zachodzące zmiany w Twoim organizmie. Każda ciąża przebiega inaczej, niektóre kobiety doświadczają wszystkich, wyżej wymienionych objawów. Niektóre przyszłe mamy nie cierpią na nie w ogóle. To tylko kilka wskazówek, które mogą wyostrzyć Twoją czujność.

Ciąża – pierwsze objawy

Pierwsze objawy ciąży często są błędnie interpretowane przez przyszłe mamy. Wczesne oznaki ciąży mogą przypominać symptomy zatrucia pokarmowego czy grypy. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży. Kobiety nadinterpretują wczesne objawy ciąży, zwłaszcza gdy starają się o dziecko.

W pierwszych dniach od zapłodnienia, wszelkie oznaki ciąży będą praktycznie niedostrzegalne. Organizm dopiero szykuje się na zmiany, które nadejdą. Pierwsze widoczne objawy pojawią się najwcześniej 4-6 tygodni od zapłodnienia. Najczęściej pojawia się krwawienie implantacyjne, które świadczy o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Z kolei nasilenie objawów najczęściej pojawia się ok. 9-12 tygodnia ciąży.

Ciąża – późniejsze objawy

Okresem, który wywołuje najwięcej zmian w organizmie kobiety są pierwsze 4 miesiące. Przeważnie na ten czas przypadają największe huśtawki nastrojów, brak apetytu, dokuczają nudności i wymioty i obniżone libido. Jednak po upływie tego czasu następuje jeden z przyjemniejszych trymestrów w ciąży. W tym okresie jedyne na co możesz narzekać to bóle kręgosłupa, opuchnięte stopy, rwanie w pachwinach czy sucha skóra. Pozwól sobie na dłuższy odpoczynek, nie krępuj się kiedy zdarzy Ci się kilkukrotnie w ciągu dnia zasnąć na kanapie i kup odpowiedni balsam dla kobiet w ciąży.