Kąpiel niemowlęcia – co warto wiedzieć?

Kąpiel maluszka często wywołuje obawy wśród rodziców. Zwykle dzieci lubią relaksujące przed snem kąpiele, czy polewanie ich ciepłą wodą. W dodatku to jeden ze sposób na codzienną pielęgnację skóry. Co zatem warto wiedzieć o kąpieli niemowlęcia?

Jak kąpać dziecko?

Nie trzeba myć niemowlęcia codziennie. Wystarczą dwie lub trzy  kąpiele w ciągu tygodniu. Na samym początku przygotuj wszystkie akcesoria: wanienkę, ręcznik, oliwkę, szampon, oraz kosmetyki. Nie zapominaj, aby obok mieć czystą pieluszkę, śpioszki oraz kremy do pielęgnacji. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody, która powinna wynosić około 37°C.Dokładnie umyj każdą część ciała maluszka. Połóż na dnie wanienki położyć pieluszkę tetrową, która sprawi, że jej podłoże nie będzie się ślizgać. Odpowiednio przytrzymaj niemowlę – ułóż go na plecach i wsuń rękę pod kark i ramiona. Możesz także położyć go na brzuszku.

Najpierw zamocz nóżki, a dopiero później resztę ciała. Etapowo nakładaj preparaty myjące. Pamiętaj o intymnych miejscach, ponieważ często w jego okolicach występują odparzenia oraz podrażnienia skóry. Na koniec dokładnie wytrzyj każdą część ciała. Nie szoruj skóry, przykład ręcznik delikatnie do naskórka, aby go nie podrażnić.

Kosmetyki do kąpieli

Do kąpieli powinniśmy używać preparatów o działaniu myjącym (hipoalergiczne). Warto także sięgnąć po kosmetyki bezzapachowe. Pamiętaj o szamponie do włosów. Niezależnie, czy nasz maluch ma bujną czuprynę, czy tylko kilka kosmetyków. Delikatny szampon dla dzieci od Musteli to preparat, którego można używać już od pierwszych tygodni życia. Posiada wysoką tolerancję, nie szczypie w oczy oraz nie podrażnia skóry. Łagodny szampon to konieczność podczas kąpieli. Po kąpieli warto zadbać o nawilżenie. Już samo mycie maluszka sprawia, że naskórek jest odżywiony. W przypadku suchej lub wrażliwej skóry warto zastosować dodatkowe preparaty, które wyciszą podrażnione miejsca, np. zaczerwienienia.

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...