Ciemieniucha u niemowląt – co robić?

Ciemieniucha to przypadłość u niemowląt, która pojawia się pierwszych tygodniach życia. Występuje u dużej ilości dzieci. Wystarczy zastosować się do niektórych czynności pielęgnacyjnych, aby szybko pozbyć się tego problemu.

Przyczyny ciemieniuchy

Pojawienie się ciemieniuchy spowodowane jest nadmierną pracą gruczołów łojowych. U maluchów nie są one jeszcze dojrzałe, a obecność hormonów mamy w organizmie malca sprawia, że działają zbyt intensywnie. Wydzielają nadmierną ilość łoju. Prowadzi to do powstania ciemnożółtych łusek na główce w miejscach, gdzie rosną włosy. Nie ma gwarancji, że w pierwszych tygodniach po narodzinach unikniesz ciemieniuchy. Poza nieestetycznym wyglądem nie pozostawia ona żadnych innych objawów. Plamy nie bolą ani nie powodują świądu. Należy jednak od razu podjąć działania, które usuną je z główki. Utrudniają oddychanie skóry i przyczyniają się do rozwoju bakterii i grzybów.

Co robić, gdy pojawi się ciemieniucha?

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać łusek. Odpowiednia regularna pielęgnacja przyczyni się do pozbycia ciemieniuchy. Codziennie przemywaj główkę szamponem, a następnie delikatnie szczotkuj włosy szczotką. Pozwoli to wyczesać łuski. Możesz przed samą kąpielą posmarować skórę głowy oliwką. Gdy myjesz włosy maluszka zastosuj szampon dla niemowląt na ciemieniuchę od Musteli. Usuwa i zapobiega powstaniu kolejnych łusek ciemieniuchy. Nie szczypie w oczy, nie spływa po twarzy i łatwo się rozprowadza. Wystarczy nałożyć niewielką ilość pianki, a następnie całość spłukać. Nie zapominaj, aby nie podrażnić skóry głowy, a więc delikatnie przykładać ręcznik na zmienione miejsca. W przypadku nasilonej ilości łusek zastosuj krem na ciemieniuchę, który zwalczy objawy. Wszystkie łuski ciemieniuchy powinny zniknąć do dwóch tygodni po rozpoczętej pielęgnacji.

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...