Jaki wózek dla dziecka warto wybrać?

Rodzice, którzy dopiero spodziewają się pierwszego dziecka, często mają kłopot z podjęciem decyzji, jaki wózek kupić. Ogromny wybór modeli w sklepach potrafi przyprawić o ból głowy, a mało doświadczone osoby, nie mające rozeznania w temacie, mogą mieć problem z zakupem. Wiele przyszłych mam kieruje się designem, zapominając o aspektach praktycznych wózka. Dlatego też powstał ten poradnik, który ma na celu ułatwienie Wam wyboru.

 

Stelaż wózka

Wybierając wózki 2w1 dla dzieci warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stelaż. Powinien być prosty w złożeniu i rozłożeniu, aby wózek można było łatwo przetransportować autem. Waga stelaża jest uzależniona od materiału, z którego został on wykonany. Modele aluminiowe cechują się najniższą wagą, jednak w parze z nią może iść również mniejsza wytrzymałość. Z kolei stelaże wykonane ze stali są trwałe, a zarazem dość ciężkie, co może przysparzać problemów podczas ich wkładania i wyjmowania z samochodu. Wyróżnia się dwa typy stelaży: krzyżakowe i teleskopowe. Pierwszy swoją budową przypomina literę „X”. Jest często stosowany w wózkach głębokich. Drugi typ, stelaż teleskopowy, przypomina literę „Y”. Jest ceniony z uwagi na swoją kompaktowość i zajmowanie mniej miejsca – w porównaniu do stelaża krzyżakowego. Im mniejsza waga wózka, tym łatwiej go przetransportować z piętra na dół i z powrotem. Ta kwestia ma znaczenie szczególnie dla mieszkańców wyższych kondygnacji w budynkach pozbawionych windy. Rodzicom, zwłaszcza gdy mają obok siebie drugie małe dziecko, może być trudno wielokrotnie w ciągu dnia pokonywać schody z ciężkim wózkiem pod ręką. Waga nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o stabilność wózka. Decydując się na konkretny model, warto szukać złotego środka – wózka, z jednej strony będzie dość lekki do przenoszenia, z drugiej zaś ciężki do wywrócenia.

 

Rodzaj kół

Wyróżnia się dwa typy kół: pompowane i piankowe. Te pierwsze świetnie sprawdzają się na nierównym podłożu, dobrze amortyzując wszelkie drgania. Mogą jednak wykazywać większą tendencję do przebicia. Natomiast koła piankowe wykazują mniejszą zdolność tłumienia drgań, za to ich przebicie jest prawie niemożliwe.

 

Skrętność kół

Jest szczególnie ważna w codziennym użytkowaniu, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na powietrzu. Wybierając wózek dla swojego dziecka, z myślą o późniejszej wygodzie poruszania się, warto wziąć pod uwagę, czy koła w danym modelu dostarczają możliwości regulacji poziomu skrętności. To jedna z ważniejszych funkcjonalności, które wpływają na komfort prowadzenia wózka – nie tylko na płaskiej, równej nawierzchni, ale też na leśnych i polnych duktach.

 

Typ amortyzacji

Producenci wózków dla dzieci stosują trzy typy amortyzacji: paskową, wahaczową lub sprężynową. Pierwsza z nich cechuje się cichym działaniem, jednak z czasem może zmieniać swoje położenie czy zwyczajnie opadać. Drugi typ, wahaczowy, jest skuteczny w amortyzacji drgań, za to niezbyt pozwala kołysać wózkiem na boki. Trzeci, ostatni typ (sprężynowy) będzie idealny przy pokonywaniu twardych nawierzchni, na przykład chodnika czy asfaltu. W tym przypadku wózkiem można bujać, jednak tylko w tył i w przód.

 

Gondola

Gondola to w zasadzie standard w wózkach dla niemowląt. Powinna być dość głęboka, ale niezbyt szeroka, aby gwarantować maluchowi komfort wypoczynku. W nowoczesnych modelach można spotkać się z wbudowanymi pasami bezpieczeństwa, które sprawdzają się zwłaszcza podczas podróży autem.

 

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...