Jak dbać o skórę?

Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka, dopasowana do jego wieku. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji oraz jakie kosmetyki warto wykorzystywać.

Jak dbać o skórę dziecka?

Przede wszystkim nie należy stosować u dzieci kosmetyków dla dorosłych! Skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, dlatego szczególnie należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków.

Dlaczego skóra dziecka jest taka delikatna?

Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa, ponieważ ma zewnętrzną warstwę znacznie cieńszą niż u dorosłego. Dlatego mogą zagrażać jej odparzenia, czy oparzenia promieniami UV.

Jakie kosmetyki wybrać dla dzieci?

Do niezbędnych kosmetyków dla dzieci należą: krem do buzi, krem ochronny do pupy, chusteczki do pupy, oliwka, szampon, płyn myjący, balsam nawilżający. Z pewnością przyda się również Mustela żel, który delikatnie oczyszcza skórę ciała i głowy. Może on być stosowany u noworodków, niemowląt i większych dzieci.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla dzieci?

Należy sprawdzić, czy produkty zawierają: parabeny, sztuczne zapachy i barwniki, silikony, parafinę, SLS (Sodium Laureth Sulfate). Należy unikać tych substancji, ponieważ są one szkodliwe. Przy wyborze możesz sprawdzić, czy kosmetyki mają niezbędne certyfikaty i atesty na przykład: Instytutu Matki i Dziecka, czy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Warto wybierać produkty hipoalergiczne.

Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka?

Nie tylko prawidłowa pielęgnacja i higiena, ale również inne elementy są ważne. Dla odpowiedniego rozwoju dziecka istotna jest dieta, która będzie dostarczała twojemu dziecku wszystkich niezbędnych składników. Zwróć uwagę na skład wybieranych przez ciebie produktów. Duże znaczenie ma także regularna aktywność fizyczna, zabieranie dziecka na świeże powietrze, zachęcanie do zabaw. Istotna jest odpowiednia ilość snu. Pamiętaj też o regularnych wizytach profilaktycznych u lekarza.

Kontakt dziecka z rodzicami jest bardzo ważny!

Bardzo ważna jest relacja dziecka z rodzicami i atmosfera, w jakiej się wychowuje. Poświęcanie uwagi dziecku, nawiązywanie kontaktu wzrokowego, spokojny kontakt słowny, spędzanie wspólnie czasu to bardzo ważne elementy stymulujące rozwój malucha. Dzięki temu dziecko ma również poczucie bezpieczeństwa.

O czym warto pamiętać?

Pamiętaj, aby kosmetyki, produkty i zabawki dobierać do wieku dziecka. Dbaj o kontakt z dzieckiem, jego otoczenie, przestrzeń, w której przebywa. Istotne jest również to, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Należy jednak kontrolować jego rozwój i go wspomagać.

Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...