Atopowe zapalenie skóry u dzieci – czy to powód do niepokoju?

Dowiedz się, co to jest atopowe zapalenie skóry. Poznaj, jakie są jego objawy. Przeczytaj, o czym należy pamiętać, aby nie podrażniać skóry.

Atopowe zapalenie skóry – czym jest?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, zwaną również cywilizacyjną, która może nawracać. Jest ona przewlekłym zapalnym stanem skóry. Najczęściej widoczna jest na policzkach, szyi, ramionach, nogach. Przeważnie objawia się we wczesnym dzieciństwie, ale także może pojawić się u dorosłych.

Objawy – po czym rozpoznać?

Do charakterystycznych objawów należą: uciążliwy świąd skóry, na której pojawiają się czerwone plamy. Skóra jest podrażniona, chory drapie się, poprzez co staje się ona sucha. Widoczne stają się, na skórze przeczosy, jako skutek ciągłego drapania się. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który rozpozna objawy. Pomoże je złagodzić, dobierze odpowiednie leki. Mogą to być: maści, płyny, żele, stosowane miejscowo na skórę. Zalecana jest wizyta u dermatologa w celu dobrania odpowiednich leków. Konieczna może okazać się również wizyta u alergologa.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Jedną z przyczyn są skłonności dziedziczne, duże znaczenie ma również zanieczyszczenie środowiska, a także przetworzona żywność. Inne przyczyny to: środki, jakie używamy do prania, preparaty myjące, długie kąpiele z dodatkami różnych kosmetyków. Wpływ ma także stres, alergeny pokarmowe, jak i zaburzenia w funkcjonowaniu skóry, czy jej budowie.

O czym należy pamiętać, aby złagodzić objawy?

Należy wiedzieć o pewnych zasadach, które pomogą złagodzić dolegliwości. Nie bierz długich kąpieli w gorącej wodzie, powinna być ona w temperaturze ciała. Należy stosować środki kosmetyczne przeznaczone dla wrażliwej skóry. Nie stosuj zwykłych mydeł, czy płynów, wybieraj kosmetyki hipoalergiczne. Ubrania należy prać w środkach dla alergików. Nie przegrzewaj skóry, ubieraj się odpowiednio – najlepiej na cebulkę, aby można było dopasować ubiór do temperatury, unikaj nadmiernego pocenia. Należy kontrolować suchość powietrza (np. poprzez nawilżacze), temperaturę w pomieszczeniach, aby nie była za wysoka.

Skóra dziecka – jak o nią dbać?

Powyższe porady dotyczą również dzieci. Szczególnie musimy pamiętać, aby u dzieci podczas codziennej pielęgnacji, nie stosować kosmetyków, mydła, jeżeli nie są przeznaczone dla skóry atopowej. Zobacz krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci, który pomoże w złagodzeniu świądu i jest przeznaczony specjalnie dla tego typu skóry.

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *