Ciąża – jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Przeczytaj o kalendarzu ciąży. Dowiedz się o zaletach szkoły rodzenia, a także o prawidłowej diecie podczas ciąży.

Ciąża – co warto wiedzieć

Ciąża trwa czterdzieści tygodni, dzieli się ją na trzy trymestry, każdy po dziewięćdziesiąt dni. Jeżeli masz przeczucie, że jesteś w ciąży, wykonaj test ciążowy oraz umów się na wizytę do ginekologa.

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży jest szczegółowym opisem zmian, jakie zachodzą w twoim organizmie w każdym tygodniu. Zawiera porady, jak przygotować się na nadchodzące psychiczne i fizyczne zmiany. Zobacz kalendarz ciąży.

Jeżeli masz wątpliwości – zapytaj lekarza

Jeżeli niepokoją cię jakieś objawy, źle się czujesz – zapytaj lekarza. Możesz również kupić książki, poradniki, czy poszukać w Internecie artykułów pisanych przez specjalistów. Uważaj jednak na to, co znajdziesz na forach Internetowych, blogach, ponieważ niektóre porady mogą okazać się szkodliwe, nieprawdziwe, nierzetelne, czy nieaktualne.

Szkoła rodzenia – dlaczego warto?

Szkoła rodzenia jest programem, który ma przygotować przyszłych rodziców do opieki nad noworodkiem. Przyszłe mamy dowiedzą się, jak przygotować się do porodu, poznają ćwiczenia dla ciężarnych. Przede wszystkim jest to dla przyszłej mamy ogromne wsparcie od prowadzących kurs. Zdobywasz na nim niezbędną wiedzę, przez co mniej będziesz się stresować, czy denerwować. Poznasz przebieg porodu, dowiesz się, jak można złagodzić ból porodowy, a także zdobędziesz wiedzę, jak opiekować się noworodkiem, w jaki sposób karmić go piersią.

Prawidłowa dieta jest bardzo ważna!

Staraj się zdrowo odżywiać, a także pamiętaj, aby dieta była urozmaicona. Powinny się w niej znaleźć produkty zbożowe, mleczne, mięso, ryby, tłuszcze roślinne, a także owoce i warzywa. Unikaj zbyt dużej ilości niezdrowych tłuszczów, soli, cukru. Pamiętaj, aby pić około 2 litry wody dziennie. Zrezygnuj całkowicie z alkoholu, ponieważ bardzo źle wpływa na rozwój płodu. Palenie podczas ciąży również jest bardzo szkodliwe, zwiększa ryzyko poronienia.

Wizyty u lekarza – są bardzo ważne!

Ważne jest, aby w wyznaczonych terminach zgłaszać się na wizyty do ginekologa, jak i wykonywać zlecone przez niego badania. Jest to bardzo ważne, aby troszczyć się o swoje zdrowie. Pytać, jeżeli ma się wątpliwości. Istotne jest twoje zdrowie psychiczne – dbaj o siebie, unikaj stresujących sytuacji. Zadbaj również o kondycję fizyczną, ćwiczenia, czy formy aktywności skonsultuj, jednak z lekarzem.

Jak radzić sobie z rozstępami?
Rozstępy to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na skutek szybkiego rozciągnięcia się skóry. Zerwanie włókien...