
Czkawka u noworodka może pojawić się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia i nie zawsze jest powodem do obaw. Czkawka występuje tak często, ponieważ noworodki mają jeszcze niewykształcony w pełni układ pokarmowy. Czkawka jest stanem fizjologicznym. Kiedy czkawka u noworodka może zaniepokoić i co robić, aby nie pojawiała się zbyt często?
Częsta czkawka u noworodka
Częsta czkawka u noworodka jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Polega ona na rytmicznych i mimowolnych skurczach przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Skurcze powodują wydech, a jednocześnie zamknięcie głośni i przez to pojawia się ten charakterystyczny dźwięk czkawki. Kiedy niemowlę dorasta, czkawka występuje coraz rzadziej, w końcu pojawia się jedynie okazjonalnie. Jednak u wcześniaków czkawka pojawia się znacznie częściej niż u dzieci urodzonych w optymalnym terminie. Co ciekawe, częsta czkawka u noworodka może być wynikiem okazywania radości.
Czkawka u noworodka po jedzeniu
Przeważnie czkawka u noworodka pojawia się na chwilę po jedzeniu. Podczas karmienia noworodek zachłystuje się powietrzem, zwłaszcza wtedy, gdy je zbyt łapczywie albo nieprawidłowo chwyci butelkę. Również nieprawidłowo dopasowany smoczek do karmienia może być powodem częstej czkawki po jedzeniu. Dlatego tak ważna jest pozycja karmienia i sam smoczek, jeśli dziecko karmione jest butelką.
Czkawka u noworodka może pojawić się, kiedy jest mu za zimno albo ze śmiechu. Podczas śmiania się dziecko może nałykać się powietrza, co może wywołać czkawkę.
Czkawka u noworodka – co robić?
W pierwszej kolejności trzeba bacznie obserwować niemowlę, aby zobaczyć, dlaczego czkawka się pojawia. Nie każde odbicie może mieć tę samą przyczynę. Co robić, gdy pojawi się czkawka u noworodka po jedzeniu? W tym wypadku należy poczekać, ponieważ albo dziecko podczas nieprawidłowego pobierania pokarmu nałykało się powietrza, albo z powodu przejedzenia układ pokarmowy wywołał czkawkę. Kiedy jedzenie dotrze do dalszych części układu pokarmowego, czkawka sama ustąpi.
Natomiast jeżeli czkawka u noworodka występuje podczas karmienia lub podczas głośnego śmiechu, warto wtedy nosić dziecko w pozycji pionowej, aż do momentu, gdy mu się ostatecznie odbije i to zakończy czkawkę. Najważniejsze jest, aby i główka i brzuch dziecka przytulone były do tułowia rodzica. To zdecydowanie ustabilizuje jego pozycję i pomoże szybciej pozbyć się czkawki.