Sztuczny jedwab – sztuczny tylko z nazwy cz. II

Zgodnie z umową, przedstawiam drugą cześć pytań z wielu, wybaczcie mi brak czasu by odpowiedzieć na wszystkie ale zajmę się tym obiecuję! Słowo mamy!

Jak powstaje wiskoza?

Tkanina ta produkowana jest z celulozy, pozyskiwanej z różnych rodzajów drzew – mogą być to drzewa liściaste, na przykład dęby czy buki oraz iglaste, najczęściej sosny. Pobrany surowiec jest następnie poddawany skomplikowanym i wieloetapowym procesom technologicznym, które wymagają również użycia wielu silnych chemikaliów. Ze względu na to, wiskoza bywa zaliczana zarówno do materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Proces produkcji tej tkaniny jest elastyczny i umożliwia uzyskanie różnych jej rodzajów – jedne włókna będą bardziej zbliżone do jedwabiu, inne do bawełny, wełny, a niektóre nawet do poliestru.

Główna i nieco zaskakująca zaleta wiskozy to fakt, że jest ona niezwykle przewiewna i przyjazna dla skóry – to rzadkość w przypadku włókien sztucznych. Nosząc ją, na pewno się nie zgrzejemy ani nie spocimy, gdyż idealnie chłonie ona wilgoć, zapewniając użytkownikom wysokie poczucie komfortu. Jest to więc tkanina idealna do noszenia latem, na przykład pod postacią lekkich i przewiewnych bluzek lub sukienek. Kolejną ważną właściwością wiskozy jest to, że świetnie sprawdza się jako domieszka do innych włókien takich, jak wełna, jedwab lub nawet poliester. Potrafi ona wówczas sprawić, że szorstkie lub sztuczne materiały będą znacznie przyjemniejsze w dotyku i bardziej oddychające. Ponadto jest ona materiałem bardzo tanim, przez co znajduje bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale często również w tekstylnym. Jest chętnie wykorzystywana przez duże sieciówki, które masowo produkują z niej swoje ubrania, które są miękkie, elastyczne i niezwykle wygodne. My to mamy lubimy prawda?

Jakie są wady wiskozy?

Może się również zdarzyć, że ubranie pogniecie się w ciągu dnia i w pewnym momencie zacznie wyglądać brzydko i mało estetycznie. Bywa też, że tkanina elektryzuje się w kontakcie z włosami. Ponadto może ona ulec skurczeniu, bądź też rozciągnięciu pod wpływem prania w zbyt gorącej wodzie lub nieodpowiedniego suszenia.

Niektóre ubrania uszyte z wiskozy będą więc wymagały prania ręcznego lub stosowania bardzo niskiej temperatury. Kolejną wadą jest to, że włókna te mają tendencję do pleśnienia pod wpływem wilgoci. Dlatego też w przypadku, kiedy ubranie jest mokre, należy zadbać o pozostawienie go w przewiewnym miejscu, aby mogło zupełnie wyschnąć, zanim włożymy je do szafy.

Producenci cenią sobie więc jej uniwersalność, wielofunkcyjność, niską cenę i zaskakująco dobre – jak na włókno sztuczne – właściwości, które dają niebywały komfort jego użytkownikom. Ze względu na jej funkcjonalność, przydatne właściwości oraz oryginalny wygląd warto mieć ją w swojej szafie, jako urozmaicenie garderoby.

I ja też urozmaiciłam sobie ta garderobę korzystając z polskiego producenta firmy VISTEX (http://vistex.com.pl/wiskoza/ )

Pozdrawiam – mamanaetacie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *