Dlaczego muzyka jest ważna w życiu maluszka?

Muzyka jest obecna w naszym codziennym życiu niemal nieustannie. Warto wiedzieć, że ma ona wpływ na rozwój dziecka. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz muzykę dla twojego maluszka.

Kiedy możesz włączyć muzykę maluszkowi?

Dziecko, gdy jest w łonie matki, słyszy dźwięki, są one jednak wytłumione. Muzykę możesz włączyć maluszkowi już od pierwszych dni życia, musi ona być jednak dla niego odpowiednia. Sklepy mają w swojej ofercie płyty z muzyką, która jest przeznaczona dla niemowląt. Muzyka ta działa na maluszka kojąco, a jej tempo jest powolne i łagodne. Najlepiej, aby muzyka, którą wybierzesz była uspokajająca i radosna. Możesz włączyć mu również dźwięki przyrody np. szum fal, śpiew ptaków, czy odgłosy lasu. Istotne jest, aby muzyka, którą wybierzesz dla maluszka, nie była przypadkowa, czy hałaśliwa. Chcesz wspierać swoją pociechę w nabywaniu nowych umiejętności? Rozwój dziecka blog to miejsce, gdzie publikowane są artykuły pełne przydatnych wskazówek.

Czy muzyka klasyczna jest odpowiednia dla maluszków?

Muzyka klasyczna działa na maluszka relaksująco, pozwala mu się wyciszyć. Należy wybrać muzykę klasyczną, która jest spokojna, rytmiczna i radosna. Na YouTubie dostępne są playlisty, które zawierają utwory, które możesz włączyć maluszkowi. Inna możliwość to zakupienie płyty z muzyką klasyczną dla dzieci.

Urządzenia do białego szumu – czy warto je mieć?

Urządzenia do białego szumu, sprawiają, że niemowlęta łatwiej zasypiają. Szum, który się z nich wydobywa, przypomina ten, który słyszały w życiu płodowym. Jest on jednostajny i kojący. Pomaga on również zmniejszyć hałasy, dobiegające z otoczenia. Pamiętaj, że nie należy włączać urządzenia dziecku za głośno. Nie powinno się go także odtwarzać przez cały czas, ponieważ dziecko musi mieć inne doświadczenia słuchowe.

Czy warto maluszkowi śpiewać kołysanki?

Śpiewanie kołysanek maluszkowi również ułatwia mu zasypianie. Pomaga to również w nauce słuchania, mówienia, uczy go koncentracji. Możesz śpiewać dziecku kołysanki lub poszukać dostępnych, np. w Internecie. Dzięki kołysankom dziecku kształtuje się także poczucie rytmu.

O czym należy wiedzieć?

Maluszek nie powinien słuchać muzyki dłużej niż godzinę dziennie. Dodatkowo najlepiej podzielić czas na pół, włączając niemowlęciu muzykę dwa razy po 30 minut. Nie zakładaj niemowlęciu słuchawek, ponieważ mogą one mu uszkodzić słuch. Słuchaj wraz z maluszkiem muzyki, czy śpiewaj mu kołysanki, ponieważ wzmocni to waszą więź.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Chusteczki dla niemowląt
Czym są chusteczki dla niemowląt? Chusteczki dla niemowląt to produkty, które służą do czyszczenia i pielęgnacji...
Rozwój dziecka w 8 roku życia
W kalendarzu rozwoju dziecka przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się charakterystyce ośmiolatków. Jakie są typowe zachowania...