Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha pojawia się często u noworodków. Przeczytaj, co należy zrobić, gdy ją dostrzeżesz. Dowiedz się, czym ona jest oraz kiedy może się pojawić.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to łojotokowe zapalenie skóry ma ono najczęściej łagodny przebieg. Pojawia się, ponieważ skóra twojego niemowlęcia, wydziela zbyt wiele łoju. Można ją zaobserwować m.in.: na głowie, za uszami, na powiekach, na brwiach, w okolicach nosa, w pachwinach. Przypomina ona łupież, jest białym lub żółtym nalotem, z czasem może on przypominać skorupę. Jest ona częstym schorzeniem pojawiającym się u noworodków. Ciemieniucha nazwę swoją wzięła od miejsca jej częstego występowania, czyli ciemiączka, nazywana jest także czepcem kołyskowym.

Kiedy pojawia się ciemieniucha?

Ciemieniucha pojawia się przede wszystkim u noworodków, zazwyczaj między trzecim a szóstym tygodniem życia. Około trzeciego miesiąca powinna ona ustąpić. Zdarzają się jednak przypadki, że pojawia się ona później. Może utrzymywać się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Niekiedy może wystąpić ponownie na skórze dziecka.

Co należy zrobić, jeżeli pojawi się ona u twojego dziecka?

Warto wiedzieć, że pojawienie się ciemieniuchy, nie jest spowodowane nieprawidłową pielęgnacją noworodka. Nie należy się martwić, ponieważ, noworodek nie odczuwa znacznego dyskomfortu z powodu ciemieniuchy. Zazwyczaj nie wymaga ona specjalistycznego leczenia, gdy dostrzeżesz stany zapalne, warto skonsultować je z lekarzem. Należy się do niego udać, jeżeli jej objawy się nasilą oraz gdy długo się utrzymuje. Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłową higienę i pielęgnację skóry noworodka. Wybierz odpowiednie dla niego kosmetyki, jednym z nich jest krem na ciemieniuchę, który należy stosować zgodnie z zaleceniami. Muszą one być przeznaczone dla niemowląt, mogą być to także: szampony, żele, czy płyny. Zakup miękką szczotkę przeznaczoną, dla noworodków, za pomocą której, należy delikatnie wyczesywać złuszczoną łuskę, konieczne będą również preparaty, które wcześniej ją zmiękczą np. oliwka. Jest to konieczne, aby nie zranić, czy nie podrażnić skóry dziecka. Skórę głowy niemowlęcia należy myć codziennie.

O czym należy pamiętać, gdy twoje dziecko ma ciemieniuchę?

Należy również pamiętać, żeby nie przegrzewać skóry niemowlęcia. Zakładaj mu przewiewne ubranka i czapeczki. Niemowlę nie powinno się pocić, ponieważ nasili to objawy ciemieniuchy. Chroń także, swoje dziecko, przed promieniami słonecznymi. Pamiętaj, że proces usuwania ciemieniuchy, może potrwać, nie należy go próbować nadmiernie przyspieszać.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Czym jest ciemieniucha?
Ciemieniucha pojawia się często u noworodków. Przeczytaj, co należy zrobić, gdy ją dostrzeżesz. Dowiedz się, czym...