Mama to nie kura domowa, ale prać też musi

Sztuczny jedwab jest doskonałym zastępnikiem jedwabiu naturalnego. Sztuczny jedwab jest miękki i delikatny, bardzo trudno na pierwszy rzut oka odróżnić go od naturalnego. Posiadanie inteligentnej pralki i stosowanie proszków, kapsułek czy płynów o niemal cudownych właściwościach nie jest w stanie zastąpić wiedzy odnośnie do tego, jak prać konkretne tkaniny.

Czym jest sztuczny jedwab

Wszystkim czytelnikom, przypominam czym jest i jak się go produkuję. W odróżnieniu od włókien naturalnych, sztuczny jedwab pozyskiwany jest nie z przędzy jedwabników a z celulozy drzewnej. Sztuczny jedwab jest dostępny w kilku rodzajach, a ich nazwy pochodzą od sposobu w jaki pozyskiwane jest włókno. Dlatego też jest: jedwab octanowy, miedziowy, wiskozowy oraz kolodionowy. Najbardziej popularny jest jedwab wiskozowy i to z niego najczęściej wytwarzane są apaszki, krawaty czy sukienki. Za którym sama najbardziej przepadam.

Jak prać wiskozę?

Przede wszystkim zaczynamy od najprostszej czynności – dokładnie czytamy metkę
i przestrzegamy jej zasad. Tkaniny z jedwabiu możemy prać w pralce z użyciem standardowych detergentów do delikatnych tkanin. Pamiętajmy, że temperatura prania tkaniny podana przez producenta jest zawsze najwyższą temperaturą, w jakiej można prać, bez obaw o uszkodzenie włókien. Dlatego też zawsze – pod warunkiem, że nie są bardzo zabrudzone – tkaniny można, a nawet należy, prać w temperaturach niższych Prać w temperaturze 30, maksymalnie 40 stopni. Sama piorę w temperaturze 30 stopni. Mała rada od mamy – przed pierwszym praniem zamoczmy materiał w zimnej wodzie, aby się zbiegł. Prać w proszku to tkanin delikatnych, bez wybielacza. Suszenie to też, nie jest trudny etap. Lekko odwirować materiał i rozwiesić go, gdy jest jeszcze mokry, nie zwijać, gnieść ani wyciągać. Nie robi nic co mogłoby działać na jego szkodę. Pamiętajmy, że Ubrań z tej luksusowej tkaniny nie można suszyć przy kaloryferze ani na słońcu.

Jak prasować wiskozę?

To już jest bardzo przyjemne i lekkie. Jedwab wiskozowy stworzony jest do prasowania. Sztuczny jedwab łatwo się prasuje, ponieważ nie wymaga wcześniejszego namaczania, ani nastawiania żelazka na najwyższe temperatury. Ubrania wykonane ze sztucznego jedwabiu Najlepiej prasować na średniej temperaturze na materiał wykręcony na lewą stronę i nie naciskać mocno żelazkiem w okolicy szwów. Myślę, że to nie jest skomplikowane a w porównaniu z prasowaniem innych materiałów czuję większy komfort.

Nic mnie, zapracowaną mamę, tak nie cieszy, jak ukochane ubrania. To moja odskocznia od codziennych spraw, a widok moich zawsze pełnych szaf napawa mnie dużą dozą szczęścia. To właśnie one towarzyszyły mi przez lata, a czasem generowały wspomnienia. Przepiękne dodatki i gustowne inne elementy garderoby sprawiają, że czuję się w zestawie z ulubioną koszulą czy swetrem jak w drugiej skórze. Jakbym cieszyła się zupełnie z nowej rzeczy. Tylko jedna uwaga, ubrania sprzed lat są do mojej dyspozycji, ze względu na to, jak o nie dbam i pielęgnuję. Warto stosować się do zasad prania i suszenia delikatnych materiałów, aby cieszyć się najcenniejszymi ubraniami jak najdłużej.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *